MFW przekaże Ukrainie 900 mln dol., Biden ogłosił nowy pakiet pomocy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował o przekazaniu transzy pomocowej dla Ukrainy w wysokości 900 mln dolarów.

Decyzja w tej sprawie zapadła wkrótce po przybyciu do Waszyngtonu prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego i tuż przed jego spotkaniem z dyrektor zarządzającą MFW, Bułgarką Kristaliną Gieorgiewą.

Według agencji Reutersa, powołującej się na źródła w MFW, Gieorgiewa poinformowała Zełenskiego, że wszyscy członkowie Rady Wykonawczej byli jednomyślni. Wyjątkiem miał być jeden kraj. Zdaniem agencji, najpewniej była to Rosja.

 

Jak podano, rada miała pozytywnie ocenić postępy Ukrainy w osiąganiu celów 4-letniego programu MFW w zakresie wsparcia dla tego kraju. Dzięki temu, możliwa była zgoda na przekazanie transzy w wysokości 900 mln dolarów. Łącznie wsparcie dla Ukrainy od MFW wyniosło w 2023 roku 4,5 mld dolarów.

Według Gieorgiewej, mimo rosyjskiej inwazji i „olbrzymich kosztów społecznych i gospodarczych” ukraińska gospodarka wykazała swoją żywotność. Podkreśliła, że w tej sytuacji udzielanie wsparcia finansowego „punktualnie i w sposób przewidywalny ma krytyczne znaczenie”.

Zełenski w Waszyngtonie spotkał się z prezydentem Joe Bidenem i przywódcami Kongresu, żeby uzyskać dalsze wsparcie i dostawy uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Biden ogłosił, że Ukraina otrzyma wsparcie warte 200 mln dolarów.

Przeczytaj: FT: Prawie połowa Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone wydają za dużo na Ukrainę

Interia.pl / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply