„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

Język polski znów przeszkadza litewskim urzędnikom - Soleczniki na celowniku [+FOTO]

/
Litewska Inspekcja Językowa znów ściga dyrektora administracji…

Litewskie władze samorządowe blokują przyjęcie przedszkolaków do polskiej szkoły

/
Władze rejonu święciańskiego odstąpiły w zeszłym roku…

Młodzież odkrywała korzenie kultury tańca [+VIDEO/+FOTO]

/
W dniach 18-24 lipca we Wrocławiu odbyła się realizowana w…

Między polityką a plażą - wymiana młodzieży w Bułgarii [+FOTO]

/
Młodzież skupiona wokół Fundacji Kompania Kresowa - wydawcy…

Polityczne gry młodzieży w Bułgarii [+FOTO]

/
W dniach 23-29 sierpnia grupa młodzieży delegowana przez Fundację…

W Starym Dzikowie o „Rzezi wołyńskiej”

/
W dniu 11 lipca obchodzony był, ustanowiony na mocy uchwały…

Służba zdrowia w czasie zarazy

/
Jak wygląda działanie służby zdrowia w "czasie zarazy"? Przecież…

Ostatnia szkoła w rejonie

/
Gimnazjum „Żejmiana” w Podbrodziu jest ostatnią szkołą…

Pałac w Brzeźnie uczcił pamięć ofiar sowieckich wywózek [+FOTO]

/
Tak znakomicie przygotowanego programu nie powstydziłoby się…

Linia102.pl: dostarczyliśmy 1302 znicze na cmentarz w Niżankowicach [+FOTO]

/
Sobota 26 października zaczyna się mgliście, ale zmienia się…

Jak król Danii Czarnieckiemu dziękował i co z tego wynikło

/
Z najwyższym uznaniem doniesiono Nam, jako W[asza]M[iłość]…

Sala konferencyjna pod Wrocławiem

/
Sale konferencyjne Wrocław, a może sale pod Wrocławiem? Czarująca…
1946 r., próba nuklearna w Atolu Bikini na Wyspach Marshalla, zdjęcie zostało pokolorowane, fot. US Government, via flickr.

Jak Izrael zdobył broń nuklearną

/
Żaden kraj wcześnie ani potem nie dostarczył innemu państwu…

Der Spiegel: Rosja ukrywa liczbę swoich ofiar w Syrii

/
W Syrii przebywało jednocześnie od 500 do 1000 żołnierzy…
Telegram

Telegram. Kiedy pogłoski rządzą społeczeństwem

/
Co można sądzić na przykład o wiadomości, mówiącej, że…

Polska flaga w polskim domu na Wileńszczyźnie - nasz reportaż [+FOTO]

/
Akcja „Polska flaga w polskim domu” przeprowadzona przez…

Czechosłowacka straż graniczna w czasach Żelaznej Kurtyny

/
Żelazna kurtyna – pojęcie towarzyszące niektórym z nas niemal przez całe życie. Dla jednych była to bariera przed wpływami globalizacyjnych banksterów, którzy od dawna chcą ponoć zrealizować NWO, dla innych była to obrona przed napływem agentów imperialistycznych a jeszcze inni twierdzą, że ucieczka kilku śmiałków zrujnowałaby ekonomicznie państwa soc-demu. Oczywistą prawdą jest jednak to, że w Jałcie ktoś, coś z kimś uzgodnił a później wszyscy to skrupulatnie realizowali a ewentualne własne błędy, zwalali za pomocą propagandy jeden na drugiego. Wiadomo również, że pierwsi (wbrew temu co twierdzi o Churchillu propagandowe zachodnie tsunami) sformułowania "Żelazna Kurtyna" użyli: brytyjska pacyfistka Vernon Lee (pseudonim Violet Paget), potem w 1918 r. Wasilij Rozanow w swojej książce „Apokalipsa naszych czasów” a jeszcze później Max Clauss i Joseph Goebbels w lutym 1945 r. w gazecie Das Reich.

Will the photos reveal the truth? Polish investigators to use new technique to confirm the identity of alleged Ukrainian war criminal

/
Polish investigators will apply a new technique, to confirm the identity of the Ukrainian Waffen-SS officer Michael Karkoć, who is alleged to be responsible for the murder of dozens of Poles during World War II. Thanks to the joint efforts by Kresów.pl and British Holocaust researcher Dr. Stephen Ankier, Poland has a chance to obtain justice for the victims.

Czy fotografie odkryją prawdę? Śledczy użyją nowej metody, by potwierdzić tożsamość ukraińskiego zbrodniarza

/
Polscy śledczy zastosują nową metodę, która może potwierdzić tożsamość oficera Waffen-SS Michaela Karkocia, który ma być odpowiedzialny za zamordowanie co najmniej kilkudziesięciu Polaków podczas II WŚ. Dzięki wspólnym działaniom Kresów.pl oraz brytyjskiego badacza Holokaustu dr Stephena Ankiera, Polska ma szansę oddać sprawiedliwość ofiarom ukraińskiego zbrodniarza.

Francuscy ochotnicy na Ukrainie

/
Wyciek tysięcy maili ze skrzynki pocztowej urzędniczki tzw. Donieckiej Republiki Ludowej ujawnił skalę francuskiego poparcia dla wschodnioukraińskich rebeliantów.

Porwania i tortury na wschodzie Ukrainy

/
Ukraińscy bojownicy nagrywali na telefony komórkowe gwałty na nieletnich.

Pawłokoma - obrona ludności polskiej przed bandami UPA [VIDEO]

/
W reportażu dotyczącym wydarzeń w Pawłokomie zadano kłam fałszywej narracji o winie Polaków za tragiczne wydarzenia w Pawłokomie, wykorzystywane przez stronę ukraińską i przedstawiane przez nią jako tożsame z ludobójstwem na Wołyniu i Podolu.

Odrodzenie polskiego zegarmistrzostwa. Historia zegarków Błonie.

/
Do współpracy zaproszono zegarmistrza z 30. letnim doświadczeniem, którego wsparcie okazało się bezcenne. By zyskać niezbędne know-how potrzebne były nowe kontakty ze światową branżą zegarkową. Nowi właściciele marki Błonie odwiedzili dwa największe targi zegarmistrzowskie świata – w Bazylei i Hongkongu. W ciągu trzech lat pracy nad projektem w Polsce testowano prototypy, wykonywano wydruki 3D oraz testowano ergonomię zegarka. W tym czasie również polski projektant młodego pokolenia Krzysztof Kossak od podstaw stworzył projekt zegarka. Logo marki, wzorowane na oryginalnym logo Błonie zaprojektował znany polski ilustrator i kaligraf Adam Romuald Kłodecki.

Polski ślub tylko w kościele? Polacy z Zaolzia protestują

/
Przez dziesięciolecia Polacy na Zaolziu mogli brać ślub po polsku. Teraz ma się to zmienić. Według opinii czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z kwietnia br., obowiązującym językiem ceremonii ślubnej jest język czeski. Kongres Polaków w RC takim praktykom mówi stanowcze "Nie" - pisze "Głos Ludu", gazeta Polaków w Republice Czeskiej

Co komu wolno na Facebooku?

/
Dziwne reakcje prokuratury. Podwójne standardy karania przewinień na uczelni. Nierówne traktowanie internetowych wpisów. To wszystko zweryfikowała sprawa prof. Bogusława Pazia.

Jak wyglądał ukraiński "zorganizowany odwrót" z Debalcewa

/
Po tym jak nasz cygański tabor dotarł do Artemowska i wieczorem oddawaliśmy się odpoczynkowi, włączyliśmy internet, i przeczytaliśmy oficjalny komunikat, że, okazuje się, wychodziliśmy „korytarzem”, „kotła” nie było, strat prawie nie ma, a sama operacja była wcześniej zorganizowana i przebiegała według opracowanego planu w najdogodniejszym czasie. I tutaj wszyscy razem po raz pierwszy od tygodnia wybuchnęliśmy śmiechem.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnia przyczyny masakry na Majdanie

/
„Gdy pierwsi ludzie [z milicji] zostali ranni, wszyscy ruszyli naprzód do szturmu. Każdy kto był na barykadach ruszył w górę ulicy Instytuckiej… Nasi chłopcy użyli swojej broni tylko raz”, powiedział Parasiuk, „gdy nacierali [w górę wzgórza]”. Według Parasiuka, cytowanego przez FAZ, był to moment, w którym milicyjni snajperzy otworzyli ogień. „Zaczęli zapewniać ogień osłonowy wycofującym się [jednostkom milicji]” – powiedział Parasiuk.

BBC ujawnia świadectwo snajpera, który strzelał do milicjantów na Majdanie

/
Przywódcy protestu, z których część zajmuje obecnie ważne i wpływowe stanowiska, utrzymują, że główna odpowiedzialność za strzelaniny spoczywa na siłach bezpieczeństwa, działających w imieniu poprzedniego rządu. Jednak w rok po tych wydarzeniach, niektórzy świadkowie zaczynają przedstawiać zupełnie inny obraz całej sytuacji.

Na Różańcową

/
Odpust parafialny - fest z okazji święta Matki Bożej Różańcowej odprawiany w moim rodzinnym miasteczku Sobotniki tradycyjnie w pierwszą niedzielę października.

34. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”

/
"Wokół kopalni co kilkanaście metrów stał bojowy wóz piechoty, a naprzeciw bramy, przy której dziś stoi pomnik - do natarcia szykował się większy i cięższy czołg typu T-54 lub T-55. Z góry dolatywał szum śmigieł helikoptera. Nagle rozległ się huk wystrzału, potem następne. Kopalnię zasnuły kłęby dymu".

Jak KGB z „Solidarnością” walczyło na Wileńszczyźnie

/
13 grudnia przypada 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ta desperacka akcja władz komunistycznych miała na celu stłumić dążenia narodu polskiego do wolności. Również na Wileńszczyźnie władze sowieckie obawiały się, aby idee „Solidarności” nie ogarnęły mieszkających tu Polaków.

Armia Patriotów czyli Marsz Niepodległości 2014

/
Dzień 11 listopada to najważniejszy dzień w roku dla Polaków. W tym dniu odbył się kolejny Marsz Niepodległości.

Mała Polska w środku stepu

/
Choć zainteresowana jest nimi Rosja, a także Niemcy i Białoruś, Polska od kilkunastu lat stawia zaporowe warunki powrotu rodzinom Polaków zesłanych do Kazachstanu.

Pomnik bitwy hodowskiej odnowiony

/
Październik 2014 roku zaowocował odsłonięciem kilku znaków upamiętniających ślady polskości na Kresach. Gwoli przypomnienia wymienię tylko niektóre: w październiku 2014 roku odsłonięto tablicę ku pamięci Wojciecha Kilara we Lwowie, Kornela Makuszyńskiego w Stryju, tablice wotywne w Żółkwi oraz obelisk odrestaurowany w 320 rocznicę bitwy stoczonej pod Hodowem, w której 400 husarzy stawiło opór 40 tys. Tatarów, zmuszając ich do odwrotu.

Kresowe etnofioły

/
W Szczercu na Ukrainie całowano niegdyś żaby w brzuch, aby uniknąć przeziębienia. We Lwowie obsypywano zmarłego makiem, żeby nie chodził po śmierci. Gdzie indziej, by rozpoznać czarownice, wkładano do torebki pieróg i noszono pod lewą pachą przez czterdzieści dni. Skąd to wszystko wiadomo? Poznajcie kresowe Etnofioły - ludowe ciekawostki!

Odsłonięcie pomnika w Hodowie

/
25 października 2014 roku, pomnik chwały 400 husarzy i pancernych, którzy w 1694 roku obronili się 40 000 Tatarów, został ponownie odsłonięty. Towarzyszyli temu między innymi liczni rekonstruktorzy husarii, Kozaków, oficjele z Polski i Ukrainy, ludzie zaangażowani w odrestaurowanie pomnika postawionego jeszcze na rozkaz Jana III Sobieskiego, miejscowa ludność. Był to najważniejszy punkt wyprawy na Ukrainę, którą wraz z grupą około 45 rekonstruktorów XVII wieku, miałem przyjemność odbyć w dniach 24 – 26 października.

Inscenizacja bitwy pod Hodowem [FOTOGALERIA]

/
W ramach obchodów 320. rocznicy bitwy pod Hodowem, gdzie 400 husarzy i pancernych zwyciężyło 40 tys. Tatarów, 12 października 2014 roku Podlaska Chorągiew Husarska zorganizowała inscenizację tego wydarzenia. Portal KRESY.PL był patronem medialnym przedsięwzięcia.

Poszukiwania masowego grobu ofiar UPA w Ostrówkach na Wołyniu

/
Przez blisko trzy tygodnie (14-31 lipca br.) trwały intensywne poszukiwania masowej mogiły - ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii - na terenie nieistniejącej dziś, starej, polskiej wioski Ostrówki.

Euro w przyszłym roku, a ceny rosną już teraz

/
Od 1 stycznia 2015 roku na Litwie zacznie obowiązywać ogólnoeuropejska waluta. Taką decyzję wczoraj, 23 lipca, podjęła Europejska Rada ds. Ogólnych. Ustalono kurs wymiany lita na euro na poziomie 1 euro — 3,4528 lita. Decyzja ta jest ostateczna i nieodwołalna.

Uroczystości ku czci żołnierzy Wojska Polskiego w Sumach

/
26 czerwca br. na frontonie kościoła Zwiastowania NMP w Sumach została odsłonięta pamiątkowa tablica, ku czci żołnierzy 4. Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego. Dlaczego tablica pamiątkowa powstała w Sumach? 1 kwietnia 1944 roku w Sumach rozpoczęto tworzenie 4. Dywizji Piechoty, której nadano imię Jana Kilińskiego. Dowódcą dywizji od 1 kwietnia 1944 do końca wojny był gen. bryg. Bolesław Kieniewicz.

Kościół Powszechny na Ukrainie

/
Pod koniec czerwca byłem świadkiem dwóch wydarzeń, świadczących, że Kościół katolicki na Ukrainie staje się Kościołem Powszechnym nie tylko z nazwy.

Szachownice nad Rossą

/
70 lat temu, 13 lipca 1944 r., dwóch dzielnych ludzi: pchor. Jerzy Jensch, ps. Krepdeszyn, i kpr. Artur Rychter, ps. Zan, zawiesiło na Górze Zamkowej w Wilnie biało-czerwoną flagę. Wokoło świstały jeszcze kule, ale walki o miasto dobiegały końca. Broniły się już ostatnie grupy Niemców. Po niemal tygodniu zaciętej bitwy Wilno było wolne od okupanta. Niestety, brunatnych zbrodniarzy zastąpili równie okrutni bolszewicy. Operacja wileńska, choć militarnie się powiodła, politycznie okazała się porażką. Wilno i Wileńszczyzna znalazły się na dziesięciolecia pod władzą Sowietów, a w granice Polski już nie powróciły.

70-lecie „Ostrej Bramy”: Wiwaty ku chwale bohaterów

/
Obchody 70. rocznicy operacji „Ostra Brama” Wileńszczyzna uczciła szeregiem uroczystości odbywających się w miejscach upamiętniających bohaterską walkę żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce z okupantami w latach II Wojny Światowej na terenie Wileńszczyzny.

Powrót do źródeł czy krok ku przyszłości?

/
„Po co uczysz się polskiego?”– pytam siedmioletniego chłopaka. „Chcę zrozumieć niektóre słowa mojej prababci” – odpowiedział na moje pytanie. Powody dla których mieszańcy Doliny i całego regionu uczą się polskiego są bardzo różne.

7 powodów dla których warto jechać na Węgry

/
- Dokąd? Przecież tam nie ma morza! Taka była pierwsza reakcja na moją propozycję wakacyjnego wyjazdu na Węgry. Jakoś się u nas utarło, że odpocząć można tylko nad morzem. W ofercie rodzimych biur podróży królują Egipt, Czarnogóra, Turcja, Emiraty Arabskie. Jeśli z jakichś powodów morze zupełnie nie jest po drodze, to w ostateczności mogą być góry. Tak się jednak składa, że na Węgrzech nie ma ani jednego, ani drugiego, choć nie zawsze tak było. Kiedyś na Węgrzech były i góry, i morze. Ale do tego wrócimy za chwilę.

Obchody 70. rocznicy Operacji „Ostra Brama” na Grodzieńszczyźnie [FOTORELACJA]

/
Fotorelacja z objazdu grobów żołnierzy Armii Krajowej w ramach drugiego dnia grodzieńskich obchodów 70. rocznicy Operacji „Ostra Brama”.

Będą nowe nazwiska

/
Praktycznie każdy dzień prac doprowadza archeologów do odkrycia kolejnych szczątków ofiar terroru komunistycznego na służewskim cmentarzu. Ujawniono ich już dwadzieścia jeden - donosi "Nasz Dziennik".

Stosy ciał na furmankach

/
Trzeci dzień prac przy Wałbrzyskiej. Archeologom udało się do tej pory odnaleźć w trzech wykopach szczątki siedmiu osób.

Litewska ziemia jednak na sprzedaż

/
Nic już nie przeszkodzi obcokrajowcom z krajów Unii Europejskiej kupować litewską ziemię rolną.