Litwa przejęła pół miliarda euro z szwajcarskich kont współwłaścicieli dwóch upadłych banków

/
Konta należały do byłych współwłaścicieli upadłych banków Snoras i Latvijas Krajbanka.

Skarga ws. gazociągu OPAL - Polska uzyskała poparcie ze strony Litwy i Łotwy

/
Litwa i Łotwa przyłączyły się do skargi ws. gazociągu OPAL skierowanej przez Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zabiegał o to polski MSZ.

Rosyjski Sbierbank wycofuje się z Ukrainy

/
Ukraińcy blokujący filię Sbierbanku w Kijowie zakończyli protest po informacji, że rosyjski bank sprzedał swój ukraiński biznes i wychodzi z tego rynku.

Dron sterowany przez obywatela Łotwy latał nad Belwederem. Sprawa trafiła do ABW

/
Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu zauważyli w sobotnie popołudnie latający nad Belwederem dron. Operator maszyny – Łotysz, któremu towarzyszyły dwie Rosjanki - został zatrzymany. Sprawę bada ABW.

PolskiBus uruchamia połączenia do państw bałtyckich

/
Nowe linie połączą m. in. Warszawę z Rygą i Tallinem oraz Lwów i Lublin z Kownem i Wilnem.

Białystok: Udaremniony gigantyczny przemyt papierosów

/
Transport 420 tysięcy paczek (8 400 000 szt.) papierosów o wartości 5,5 miliona złotych przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. To największy przemyt papierosów udaremniony w tym roku w Polsce

Łotwa buduje barierę na granicy z Rosją

/
Łotewskie władze zadeklarowały budowę bariery wzdłuż granicy z Rosją jeszcze w 2015 roku. Jej konstrukcja postępuje jednak powoli.

Media: w tym tygodniu Amerykanie wyślą czołgi Abrams do krajów bałtyckich

/
Jak informuje „Wall Street Journal” i inne media, Stany Zjednoczone jeszcze w tym tygodniu wyślą swoje czołgi M1A2 Abrams na Litwę i Łotwę oraz do Estonii, by zapewnić sojuszników o swoim zaangażowaniu na rzecz ich bezpieczeństwa. Chodzi o czołgi, które obecnie są na ćwiczeniach w Polsce.

Premier Szydło spotkała się z premierem Łotwy. Dziękowała za "opiekę nad polską mniejszością"

/
Dla Polski i Łotwy najważniejsze jest bezpieczeństwo w naszym regionie i przetrwanie Unii Europejskiej - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem łotewskiego rządu Marisem Kuczinskisem.

Ekipa Trumpa chce twardej polityki USA względem Chin i Rosji

/
Z przesłuchań przyszłych czołowych członków administracji Donalda Trumpa w Senacie USA wynika, że prezentują oni zdecydowane stanowisko względem Rosji. Wszyscy opowiadają się z kolei za zaostrzeniem amerykańskiej polityki wobec Chin.

Rosja zapowiada ostrą odpowiedź na rozmieszczanie przez USA sprzętu wojskowego w Europie

/
Stany Zjednoczone wysyłając swoje siły i sprzęt wojskowy do Europy zamieniają ją w beczkę prochu i powinny spodziewać się ostrej reakcji ze strony Rosji – stwierdził wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Rady Federacji Franc Klincewicz.

Szef MON: żołnierze USA przybędą do Polski 12 stycznia

/
Jak poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, amerykańska brygada pancerna przybędzie do Polski 12 stycznia. Ocenia, że łącznie do naszego kraju trafi blisko 7 tys. żołnierzy. Zaznaczył, że rosyjska agresja na Polskę „wszystkimi siłami” jest nierealna.

Wojska specjalne USA zostały rozmieszczone w krajach bałtyckich?

/
Zdaniem "Independent", siły specjalne USA zostały rozmieszczone w ostatnich miesiącach przy granicy z Rosją w ramach "trwałej" obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich.

McCain: Wojska NATO powinny zostać w Estonii na stałe

/
Szef komisji sił zbrojnych Senatu USA John McCain, który we wtorek przebywał w Tallinie, powiedział, że amerykański kontyngent wojskowy powinien stacjonować w Estonii na stałe, a nie rotacyjnie, co ma prowadzić do "pokoju poprzez manifestację siły".

Gen. Hodges: 4 tys. żołnierzy USA trafi na wschodnią flankę NATO na początku 2017 roku

/
Naczelny dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Frederick „Ben” Hodges oświadczył, że na początku 2017 roku do niemieckiego Bremerhaven przybędzie około 4 tys. żołnierzy USA z pojazdami i sprzętem. Stamtąd udadzą się oni do Polski, a następnie część z nich trafi do krajów wschodniej flanki NATO.

Amerykański strateg: NATO nie pomoże Polsce, ani krajom bałtyckim

/
- Wygrana Trumpa to najlepsze, co przydarzyło się Polsce od dawna. Jego przekaz jest prosty - chcecie bezpieczeństwa, to je sobie zapewnijcie i nie liczcie na innych - mówi w rozmowie z „Kulturą Liberalną” amerykański ekspert ds. obronności, Edward Luttwak. Jego zdaniem Polska powinna zmienić swoją niepoważną strategię obronną.

„Rzeczpospolita”: Trump nie zrezygnuje z Redzikowa

/
- Putin wysyła do Kaliningradu systemy rakietowe S-400, aby zmusić Amerykę do wycofania się z Polski – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta, przytaczając opinie ekspertów twierdzi, że „raczej mu się to nie uda”.

Macierewicz o wysyłaniu polskich żołnierzy na Łotwę: postanowiłem, że przyłączymy się do Kanady

/
Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Polska wyśle swoje czołgi na Łotwę. W ten sposób polski rząd chce wywiązać się z wcześniejszych zapowiedzi, podjętych podczas lipcowego szczytu NATO.

Płomienne obchody łotewskiej niepodległości [+VIDEO/+FOTO]

/
18 listopada 1918 roku proklamowano niepodległe państwo łotewskie. W 98 rocznicę tego wydarzenia tysiące ludzi maszerowało z pochodniami ulicami Rygi.

Były doradca prezydentów USA: III wojna światowa może zacząć się na Łotwie

/
Na łamach „Foreign Policy” Paul Miller, publicysta były doradca prezydentów George’a W. Busha i Baracka Obamy i były analityk CIA twierdzi, że kolejnym krokiem rosyjskiej ekspansji będą kraje bałtyckie. Miałoby to na celu podważenie wiarygodności NATO, co zagroziłoby III wojną światową.

Łotysze będą mogli być żołnierzami ukraińskiej armii?

/
W czwartek łotewski parlament nie zgodził się na to, aby łotewscy obywateli mogli być członkami armii ukraińskiej. Jednak część łotewskich posłów mocno naciska na takie rozwiązanie.

Większość Polaków chce, by Polska broniła krajów bałtyckich w razie agresji [SONDAŻ]

/
Zdecydowana większość Polaków uważa, że w razie agresji na kraje bałtyckie Polska powinna udzielić im pomocy i podjąć się ich obrony– podaje „Rzeczpospolita”. Z kolei w razie agresji na Polskę, 30 proc. badanych natychmiast zgłosiłoby się do walki.

Premier Szydło na Łotwie: spotkanie z Polakami i szczyt „16+1” [+FOTO]

/
Premier Beata Szydło udała się do stolicy Łotwy, Rygi, by wziąć udział w kolejnym szczycie „16+1”, czyli spotkaniu szefów rządów krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin. Wcześniej spotkała się jednak z przedstawicielami Polaków na Łotwie.

Wielka Brytania wyśle czołgi i wozy opancerzone do Estonii

/
Brytyjski resort obrony deklaruje, że poza 800 żołnierzami w ramach międzynarodowej bojowej grupy batalionowej do Estonii trafią również czołgi Challenger 2, wozy piechoty Warrior oraz drony. W przyszłym roku Wielka Brytania planuje wysłanie myśliwców Typhoon do Rumunii.

Szef Pentagonu: ciężka brygada USA przybędzie do Polski w lutym 2017 roku

/
Szef departamentu obrony USA potwierdza, że brygada pancerna USA trafi do Polski w lutym przyszłego roku. Następnie jej kompanie zostaną wysłane do krajów bałtyckich, Bułgarii i Rumunii. Te, które trafią do tych pierwszych, pozostaną tam do wiosny, do czasu przybycia wielonarodowych batalionów NATO.

Ambasador USA przy NATO: bataliony na wschodniej flance powinny być na miejscu do wiosny

/
Według Douglasa Lute’a, przedstawiciela USA przy NATO, cztery wielonarodowe bataliony stacjonujące w krajach bałtyckich i Polsce powinny być gotowe do wiosny.

Wykonawca Nord Stream 2 zamówił rury, mimo braku zgody UE na budowę

/
Niemiecka stacja Deutsche Welle podaje, że mimo braku zgody UE na budowę gazociągu Nord Stream 2, to już zapowiedziano dostawę pierwszej partii rur. Szef komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Norbert Reottgen (CDU) zażądał z kolei zatrzymania budowy drugiej nitki gazociągu.

Ambasador USA w Polsce: pierwsi amerykańscy żołnierze przybędą do Polski w lutym

/
Podczas wizyty w siedzibie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, ambasador USA Paul W. Jones zapewnił, że pierwsi amerykańscy żołnierze zjawią się w Polsce w lutym 2017 roku. Zostaną oni rozlokowani w krajach bałtyckich.

Amerykański think-tank: Rosja rozgrywa pięć krajów Europy Środkowej i Wschodniej

/
Rosja zmontowała kampanię dyskretnych środków gospodarczych i politycznych, by manipulować pięcioma krajami Europy Środkowej i Wschodniej, dyskredytować zachodni model liberalnej demokracji i osłabiać więzy transatlantyckie – stwierdzono w raporcie CSIS.

Doradca Trumpa: sankcje tylko zwróciły Rosję w stronę Chin

/
- W interesie Zachodu nie leży stawianie Chin i Rosji w sojuszu geopolitycznym, który może mieć nieprzewidywalne skutki dla interesów Ameryki (...). USA i Rosja powinny uznać Chiny za groźne rosnące supermocarstwo, z którym należy sobie poradzić w ciągu kolejnych 50 lat – mówi agencji doradca Donalda Trumpa ds. międzynarodowych, George Papadopulos. Wspomina także o „widocznym na horyzoncie konflikcie o państwa bałtyckie”.

Stacjonowanie batalionów NATO w Polsce pod znakiem zapytania?

/
Termin, w którym w Polsce i krajach bałtyckich miały pojawić się bataliony NATO został po raz kolejny przesunięty. Jak informuje portal Onet.pl, negocjacje w sferze ustaleń wojskowo-technicznych zamarły, a kwestia obecności amerykańskiego wojska w Polsce może zawisnąć na włosku.

Tematyka kresowa w programach nauczania - komisja sejmowa apeluje do rządu

/
Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą przyjmie dezyderat ws. umieszczania tematyki dotyczącej Kresów w programie nauczania – zapowiada poseł PiS Michał Dworczyk, przewodniczący komisji.

Batalion NATO w Polsce już w maju

/
NATO planuje rozmieścić wojska w państwach bałtyckich i Polsce w maju 2017 roku. Donosi o tym The Wall Street Journal.

Rosjanie przestaną transportować ropę przez porty państw bałtyckich

/
Na polecenie rosyjskiego rządu decyzję taką podjęło kierownictwo Transnieftu - państwowego operatora rosyjskich rurociągów naftowych.

Kraje bałtyckie porozumiały się ws. budowy trasy kolejowej Rail Baltica

/
Litwa, Łotwa i Estonia uzgodniły sposób rozliczania przetargów na prace przy budowie trasy kolejowej Rail Baltica, która ma połączyć kraje bałtyckie m.in. z Polską.

Forum państw Trójmorza z udziałem prezydenta. Przyjęto wspólną deklarację [PEŁNY TEKST]

/
Uczestnicy forum państw ABC, czyli tzw. Trójmorza, przyjęli wspólną deklarację dotyczącą wzajemnej współpracy. W rozmowach uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Dotyczyły one m.in. infrastruktury energetycznej, a także drogowej i kolejowej.

Amerykański generał: wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona na wiosnę

/
Dowódca sił lądowych USA w Europie, gen. Ben Hodges zapowiedział, że amerykański batalion, który ma znaleźć się w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, przybędzie w kwietniu 2017 roku. Z kolei w lutym ma rozpocząć się rotacyjna obecność brygady pancernej.

Trump: USA nie udzielą automatycznie pomocy krajom bałtyckim w razie rosyjskiego ataku

/
Kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump stwierdził, że jako prezydent nie będzie automatyczne udzielał pomocy sojusznikom z NATO, w tym także krajom bałtyckim. Zaznaczył, że ewentualna pomoc, np. w obliczu rosyjskiej agresji, będzie uzależniona od tego, czy poszczególne kraje "wypełniły swoje zobowiązania" względem USA.

Korwin-Mikke: rząd PiS, wysługując się USA, pomaga w doprowadzeniu do III wojny światowej [+VIDEO]

/
„Nie chcę III wojny światowej, dlatego ostrzegam przed polityką, w której obecny rząd PiS-u, wysługując się Amerykanom, będzie pomagał w doprowadzeniu do tej wojny. W USA są kręgi związane z Hilarią Clintonową, które chcą Amerykanów w tę wojnę wciągnąć. Ta nieustanna polska propaganda antyrosyjska znakomicie pomaga tym kręgom w Ameryce namówić innych Amerykanów do wojny”:

Stoltenberg: wzmocniliśmy wschodnią flankę NATO

/
„Podjęliśmy decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich”.

Prezydent Łotwy: Wojska NATO w krajach bałtyckich nie naruszają umów pomiędzy Sojuszem a Moskwą

/
Rozmieszczenie czterech batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich nie narusza umowy Rosja – NATO i nie zagraża Rosji. Taka opinię wyraził prezydent Łotwy Raimonds Vejonis.

Biały Dom o szczycie NATO i spotkaniu Duda - Obama

/
Doradcy prezydenta USA przekonują, że obrady i decyzje podczas szczytu NATO będą kontynuacją szczytu Sojuszu w Walii i mają potwierdzić plany wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Jeden z nich zaznaczył, że w rozmowie z Andrzejem Dudą prezydent Obama poruszy kwestię Trybunału Konstytucyjnego.

Szef BBN: siły NATO na wschodzie mogą zostać zwiększone, jeśli postawa Rosji nie zmieni się

/
„Oczekujemy, że decyzje, które zapadną na szczycie NATO, jeśli chodzi o wysuniętą obecność sił Sojuszu, nie będą decyzjami ostatecznymi” – twierdzi szef BBN, Paweł Soloch. „Ten wolumen sił być może ulegnie zwiększeniu, jeśli postawa Rosji nie ulegnie zmianie”.

Głównodowodzący wojsk USA w Europie potwierdza: kraje bałtyckie są nie do obrony

/
W wywiadzie dla opiniotwórczego tygodnika „Die Zeit”, gen. Ben Hodges, głównodowodzący wojsk USA w Europie stwierdził, że w przypadku wojny, NATO nie byłoby w stanie obronić krajów bałtyckich.

Łotwa chce zakazać nadawania zagranicznych imion dla dzieci

/
Łotewskie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w ustawie o zmianach w zapisie imion.

Łotewski eurodeputowany: Imigranci muszą znać język łotewski

/
Deputowany do Europarlamentu Robert Zile stwierdził, że migranci przybywający do jego kraju muszą uczyć się języka łotewskiego a kraj powinien wymagać od nich jego znajomości.

USA: railgun mógłby służyć do obrony państw bałtyckich przed Rosją [+VIDEO]

/
Zdaniem amerykańskich wojskowych, „railgun” może być przydatny nie tylko w przypadku obrony amerykańskich baz czy instalacji, ale również w sytuacji, gdyby USA musiały bronić państw bałtyckich przed Rosją lub swoich sojuszników w rejonie Morza Południowochińskiego przed Chinami.

Państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej wyślą do krajów bałtyckich swoich żołnierzy

/
Podczas spotkania w Czechach ministrowie obrony państw wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej poinformowali, że będą ustalać szczegóły planu dotyczącego wysłania żołnierzy do krajów bałtyckich.

Aleksiej Puszkow: część krajów NATO, w tym Polska, stawia na militarną konfrontację z Rosją

/
Zdaniem Przewodniczącego Komitetu Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Aleksieja Puszkowa, w ramach NATO jest grupa krajów, która stawia na konfrontację wojskową z Rosą. W tej grupie wymienił również Polskę.

Szef Pentagonu: cztery rotacyjne bataliony w Polsce i krajach bałtyckich to jedna z opcji

/
„NATO rozważa możliwość rozmieszczenia w Polsce i krajach bałtyckich czterech rotacyjnych batalionów. To jedna z opcji” – powiedział sekretarz obrony USA.

Łotysze podliczyli straty spowodowane sowiecką okupacją

/
O kwocie 185 mld euro jako pierwsza poinformowała przewodnicząca jednej z komisji parlamentarnych, Ruta Pazdere. To właśnie na tyle wyceniono straty spowodowane radziecką okupacją Łotwy. Pazdere dodała, że nie wzięto pod uwagę strat demograficznych i ekologicznych, a także niepoliczalnych strat związanych z wiarą Łotyszy. Pazdere jest zdania, że do strat poniesionych przez jej rodaków należy też zaliczyć falę emigracji, do których Łotyszy zmusiła sowiecka okupacja.