Łotewskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że zainicjowana przez Łotwę koalicja dronów zebrała do tej pory 500 mln euro na zakup bezzałogowców dla Ukrainy.

Koalicję dronów dla Ukrainy zawiązano 14 lutego br. Do kierowanej przez Łotwę i Wielką Brytanię grupy państw należą: Łotwa, Dania, Estonia, Niemcy, Litwa, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania i Kanada. W sobotę resort obrony Łotwy podał, że koalicja zebrała do tej pory 500 mln euro na zakup bezzałogowców dla Ukrainy.

Celem koalicji dronowej jest dostarczenie Ukrainie 1 miliona dronów. Należące do niej kraje zobowiązały się do inwestowania w produkcję dronów, dostarczania dronów i części zamiennych na Ukrainę, przeprowadzania testów i szkolenia żołnierzy oraz wdrażania innych rozwiązań technicznych.

We wtorek premier Łotwy Evika Silina poinformowała, że Łotwa przygotowuje się do wysłania na Ukrainę pierwszej partii dronów w ramach tzw. koalicji dronowej. Nie sprecyzowano, o jakie bezzałogowce dokładniej chodzi i jaka będzie ich liczba.

Łotewski minister obrony Atlanty Andris Sprūds odmówił podania szczegółów dotyczących liczby i rodzaju dronów, które trafią na Ukrainę.

Na początku kwietnia br. premier Łotwy Evika Silina powiedziała, że Łotwa wkrótce wyśle na Ukrainę wyprodukowane w kraju drony o łącznej wartości 1 mln euro.

Czytaj także: Francja, Niemcy i Polska zawiązały koalicję na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej dla Ukrainy

tvpworld.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply