W piątek kanclerz Niemiec Olaf Scholz wraz z premierem Polski Donaldem Tuskem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem spotkali się w Berlinie w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zapowiedziano nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej dla Ukrainy.

Scholz, podczas wspólnej konferencji prasowej, podkreślił znaczenie jedności Trójkąta Weimarskiego we wspieraniu Ukrainy. „Jesteśmy państwami udzielającymi największej pomocy dla Ukrainy w walce przeciwko imperialistycznemu agresorowi – Rosji – pod względem politycznym, wojskowym i finansowym. Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy” – zadeklarował Scholz.

W trakcie spotkania przywódców Polski, Niemiec i Francji postanowiono intensyfikować działania na rzecz Ukrainy. Kanclerz Niemiec ogłosił, że od teraz planowane jest jeszcze większe zaangażowanie w zakup broni dla Ukrainy na całym rynku światowym. Dodatkowo, poprzez współpracę z partnerami na Ukrainie, Niemcy planują rozbudować produkcję sprzętu wojskowego. Szczególnie istotnym punktem jest powołanie nowej koalicji zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej w ramach formatu Ramstein.

„Również w ramach UE wzmocnimy nasze wsparcie” – powiedział Scholz. Jak przekazał niemiecki kanclerz, w ostatnich dniach w Brukseli podjęto decyzje o przyznaniu 5 mld euro na Europejski Instrument na Rzecz Pokoju, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku.

„Poza tym, jeśli chodzi o nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, to wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy” – dodał Scholz.

Decyzja o powołaniu koalicji zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej budzi wiele pytań, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzaj i źródło dostarczanych rakiet. Dotychczas artyleria rakietowa dalekiego zasięgu Ukrainy opierała się głównie na amerykańskich pociskach GMLRS (i niewielką liczbę ATACMS), wystrzeliwanych z amerykańskich wyrzutni HIMARS oraz M270B1/MARS/LRU. Niemniej ostatnio Ukraina zaczęła używać także pocisków GLSDB, będących wspólnym opracowaniem Saaba i Boeinga. Decyzja o koalicji może oznaczać większe zaangażowanie europejskiego przemysłu w dostawę rakiet do Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Macron o wysyłaniu wojsk na Ukrainę: nigdy nie przejdziemy do ofensywy

Premier Donald Tusk podkreślał jedność i determinację Trójkąta Weimarskiego w zakresie wsparcia dla Ukrainy. „Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby, tu i teraz, tak, żeby sytuacja Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła” – podkreślił Tusk.

Przekazał, że podczas spotkania rozmawiali także o relacjach transatlantyckich. „Podzieliłem się z moimi przyjaciółmi refleksjami po pobycie w Waszyngtonie. Mamy tutaj też pełną zbieżność poglądów – Europa i my, jako Trójkąt Weimarski czujemy się odpowiedzialni za jak najlepszą przyszłość relacji transatlantyckich i równocześnie mamy świadomość, wyciągamy z tego konsekwencje, że nikt i nic nie zdejmie z nas, Europejczyków, odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo, za naszą przyszłość, dlatego jesteśmy też przekonani, że niezależnie od różnych scenariuszy politycznych im silniejsza Europa, tym większa szansa dla Ukrainy i tym lepsze relacje dziś i w przyszłości także te transatlantyckie” – przekazał premier Tusk.

Prezydent Macron zaznaczał, że Francja będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. „Zrobimy wszystko, co będzie koniecznie i tak długo, jak będzie to konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać wojny z Ukrainą. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego tak długo, jak będzie to potrzebne” – zadeklarował Macron.

CZYTAJ TAKŻE: Portugalia przeznaczy 100 mln euro na pociski artyleryjskie dla Ukrainy

Kresy.pl / KPRM

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Choćby nie wiem jak krytykować Kaczyńskiego (zasłużenie), to trzeba jednak przyznać, że jest on Polakiem. To w znacznym stopniu odróżnia rządy koalicji 13 grudnia od rządów PiS.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Ja tylko napiszę jak jest “poważany” Tusk i jego rzad.Otóż unia przyznała europejskim firmom zbrojeniowym 500 milionów euro na produkcję amunicji.,Z tego jak było do przewidzenia najwięcej dostały Niemcy 85 milionów a najmniej….Polska …2 !!!!! miliony.Węgry ponoć nie lubiane dostały 27 milionów!!!!