Kanadyjskie Siły Zbrojne zakończyły obiecane rozmieszczenie 15 czołgów bojowych Leopard 2 na Łotwie w celu stworzenia gotowej do walki brygady NATO w Europie Wschodniej.

Jak poinformował w czwartek portal ctvnews.ca, Kanadyjskie Siły Zbrojne zakończyły obiecane rozmieszczenie 15 czołgów bojowych Leopard 2 na Łotwie w celu stworzenia gotowej do walki brygady NATO w Europie Wschodniej.

Eskadra czołgów Leopard 2 przybyła na Łotwę 10 listopada wraz z oddziałem personelu pomocniczego i sprzętem, potwierdził we wtorek rzecznik Departamentu Obrony Narodowej.

Planowane rozmieszczenie ogłoszono w czerwcu, kiedy ówczesna minister obrony Anita Anand powiedziała, że eskadra wzmocni zdolności odstraszania sojuszu NATO w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

Czołgi Leopard 2A4M i towarzyszące im pojazdy wsparcia zostały wysłane z Gagetown w stanie New Jersey i Edmonton. Pełny zestaw 130 pracowników potrzebnych do obsługi nowo przybyłej eskadry czołgów spodziewany jest na Łotwie dopiero wiosną przyszłego roku.

W październiku, Wołodymyr Zełenski, który przemawiał na otwarciu szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej uważa, że w przypadku „zamrożenia” wojny rosyjsko-ukraińskiej, Rosja będzie w stanie do 2028 roku odbudować zdegradowany przez Ukraińców potencjał militarny i będzie dysponować wystarczającymi siłami, aby dokonać inwazji na inne kraje, w tym na państwa bałtyckie.

„Będę z wami jak zawsze szczery. Teraz Rosja rozważa różne scenariusze na nadchodzące lata. Jeden z nich jest szczególnie niebezpieczny. Jeśli nastąpi jakakolwiek przerwa w tej agresji na Ukrainę – jakiekolwiek zamrożenie – wówczas nastąpi nowy krytyczny chwila. Rok 2028” – powiedział.

Według Zełenskiego „jeśli Rosji uda się teraz dostosować, do 2028 roku Kreml będzie w stanie odbudować zniszczony przez nas potencjał militarny, a Rosja będzie miała wystarczającą siłę, aby zaatakować kraje będące przedmiotem rosyjskiej ekspansji”.

„Oprócz Ukrainy są to na pewno kraje bałtyckie, a na pewno te kraje, w których obecne są kontyngenty rosyjskie. To jasny raport naszego wywiadu. Sygnalizujemy to Państwu” – powiedział ukraiński przywódca.

Dodał, że Rosja szuka możliwości „zamrożenia sytuacji i dostosowania się”, a także „wyciągnięcia wniosków ze swoich błędów i przygotowania się do dalszego działania”.

„Proszę pamiętać, że najniebezpieczniejszym wrogiem jest ten, który wyciąga wnioski i na ich podstawie przygotowuje się do kolejnego uderzenia. Moskwa jasno przedstawia swoje ambicje – zagarniać dla siebie więcej przestrzeni imperialnej i nie dopuścić, aby Europa była przestrzenią wolnych narodów i funkcjonujących demokracji, rozbić jedność Europy. Jednocześnie wojna jest podstawowym narzędziem Rosji – narzędziem podporządkowania sobie innych lub manipulowania nimi” – stwierdził.

Kresy.pl/CTV

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply