Pierwsi brytyjscy żołnierze wylądowali w Estonii. Wzmocnią wschodnią flankę NATO.

/
Do kwietnia br. do Estonii ma być przerzuconych łącznie 800 Brytyjczyków. Stworzą brytyjską grupę batalionową.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to antyrosyjskie święto

/
Zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto o „wybitnie antyrosyjskim charakterze”. Skrytykowała też fakt włączenia się żołnierzy USA w jego obchody.

Estoński wywiad: agentki Rosji mogą prowokować żołnierzy NATO do bójek w barach

/
​Estońskie służby uważają, że uważa, że Rosja może podjąć różne działania mające zdyskredytować misję NATO w Estonii.

Niemiecki myśliwiec przechwycił rosyjski samolot nad Bałtykiem

/
Rosyjski samolot transportowy An-26 , który w poniedziałek naruszył przestrzeń powietrzną Estonii nad Morzem Bałtyckim, został przechwycony przez niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon.

Amerykańskie czołgi już w Estonii

/
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Estonii poinformował, że amerykańscy żołnierze przybyli właśnie do tego państwa bałtyckiego wraz z ciężkim sprzętem bojowym.

Media: w tym tygodniu Amerykanie wyślą czołgi Abrams do krajów bałtyckich

/
Jak informuje „Wall Street Journal” i inne media, Stany Zjednoczone jeszcze w tym tygodniu wyślą swoje czołgi M1A2 Abrams na Litwę i Łotwę oraz do Estonii, by zapewnić sojuszników o swoim zaangażowaniu na rzecz ich bezpieczeństwa. Chodzi o czołgi, które obecnie są na ćwiczeniach w Polsce.

Ławrow o obecności sił NATO w Estonii: zła i nikomu niepotrzebna

/
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow skrytykował obecność sił NATO w Estonii. W jego ocenie świadczy to o tym, że Sojusz nie ma wyobrażenia o tym, co dzieje się w innych rejonach jego odpowiedzialności.

Ekipa Trumpa chce twardej polityki USA względem Chin i Rosji

/
Z przesłuchań przyszłych czołowych członków administracji Donalda Trumpa w Senacie USA wynika, że prezentują oni zdecydowane stanowisko względem Rosji. Wszyscy opowiadają się z kolei za zaostrzeniem amerykańskiej polityki wobec Chin.

Rosja zapowiada ostrą odpowiedź na rozmieszczanie przez USA sprzętu wojskowego w Europie

/
Stany Zjednoczone wysyłając swoje siły i sprzęt wojskowy do Europy zamieniają ją w beczkę prochu i powinny spodziewać się ostrej reakcji ze strony Rosji – stwierdził wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Rady Federacji Franc Klincewicz.

Szef MON: żołnierze USA przybędą do Polski 12 stycznia

/
Jak poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz, amerykańska brygada pancerna przybędzie do Polski 12 stycznia. Ocenia, że łącznie do naszego kraju trafi blisko 7 tys. żołnierzy. Zaznaczył, że rosyjska agresja na Polskę „wszystkimi siłami” jest nierealna.

Wojska specjalne USA zostały rozmieszczone w krajach bałtyckich?

/
Zdaniem "Independent", siły specjalne USA zostały rozmieszczone w ostatnich miesiącach przy granicy z Rosją w ramach "trwałej" obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich.

Senator McCain: na Litwie potrzebna jest trwała obecność wojsk USA

/
Na Litwie potrzebna jest trwała, na zasadzie rotacyjnej, obecność wojsk amerykańskich – stwierdził amerykański senator John McCain podczas wizyty na Litwie. Wcześniej szef komisji sił zbrojnych Senatu USA mówił, że amerykański kontyngent wojskowy powinien na stałe stacjonować w Estonii.

McCain: Wojska NATO powinny zostać w Estonii na stałe

/
Szef komisji sił zbrojnych Senatu USA John McCain, który we wtorek przebywał w Tallinie, powiedział, że amerykański kontyngent wojskowy powinien stacjonować w Estonii na stałe, a nie rotacyjnie, co ma prowadzić do "pokoju poprzez manifestację siły".

Gen. Hodges: 4 tys. żołnierzy USA trafi na wschodnią flankę NATO na początku 2017 roku

/
Naczelny dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Frederick „Ben” Hodges oświadczył, że na początku 2017 roku do niemieckiego Bremerhaven przybędzie około 4 tys. żołnierzy USA z pojazdami i sprzętem. Stamtąd udadzą się oni do Polski, a następnie część z nich trafi do krajów wschodniej flanki NATO.

Amerykański strateg: NATO nie pomoże Polsce, ani krajom bałtyckim

/
- Wygrana Trumpa to najlepsze, co przydarzyło się Polsce od dawna. Jego przekaz jest prosty - chcecie bezpieczeństwa, to je sobie zapewnijcie i nie liczcie na innych - mówi w rozmowie z „Kulturą Liberalną” amerykański ekspert ds. obronności, Edward Luttwak. Jego zdaniem Polska powinna zmienić swoją niepoważną strategię obronną.

„Rzeczpospolita”: Trump nie zrezygnuje z Redzikowa

/
- Putin wysyła do Kaliningradu systemy rakietowe S-400, aby zmusić Amerykę do wycofania się z Polski – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta, przytaczając opinie ekspertów twierdzi, że „raczej mu się to nie uda”.

Estonia: Prorosyjski polityk utworzy rząd

/
Juri Ratas, lider prorosyjskiej Partii Centrum otrzymał w niedzielę z rąk prezydent Estonii, Kersti Kaljulaid, misję utworzenia nowego rządu po tym, jak 9 listopada parlament odwołał ze stanowiska premiera liberała, Taaviego Roivasa.

Były doradca prezydentów USA: III wojna światowa może zacząć się na Łotwie

/
Na łamach „Foreign Policy” Paul Miller, publicysta były doradca prezydentów George’a W. Busha i Baracka Obamy i były analityk CIA twierdzi, że kolejnym krokiem rosyjskiej ekspansji będą kraje bałtyckie. Miałoby to na celu podważenie wiarygodności NATO, co zagroziłoby III wojną światową.

Estonia: po dymisji premiera Taaviego Roivasa do władzy może dojść prorosyjska Partia Centrum

/
Podczas dzisiejszego posiedzenia estońskiego parlamentu przegłosowano dymisję premiera.

Większość Polaków chce, by Polska broniła krajów bałtyckich w razie agresji [SONDAŻ]

/
Zdecydowana większość Polaków uważa, że w razie agresji na kraje bałtyckie Polska powinna udzielić im pomocy i podjąć się ich obrony– podaje „Rzeczpospolita”. Z kolei w razie agresji na Polskę, 30 proc. badanych natychmiast zgłosiłoby się do walki.

LOT wykupi 49% akcji estońskiego przewoźnika lotniczego

/
PLL LOT chcą przejąć 49 proc. udziałów spółki Regional Jet., należącej do estońskiego narodowego przewoźnika Nordica - poinformował prezes LOT Rafał Milczarski. Obie firmy rozpoczęły współpracę, która dla LOT oznacza dodatkowe połączenia i samoloty oraz więcej pasażerów.

Prezydent Estonii w Polsce. Duda: trzeba intensyfikować wzajemną współpracę

/
Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid podczas wizyty w Polsce spotkała się z prezydentem Dudą. „Trzeba intensyfikować współpracę Polski i Estonii w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach Unii Europejskiej i w ramach NATO” - powiedział polski prezydent.

Wielka Brytania wyśle czołgi i wozy opancerzone do Estonii

/
Brytyjski resort obrony deklaruje, że poza 800 żołnierzami w ramach międzynarodowej bojowej grupy batalionowej do Estonii trafią również czołgi Challenger 2, wozy piechoty Warrior oraz drony. W przyszłym roku Wielka Brytania planuje wysłanie myśliwców Typhoon do Rumunii.

Szef Pentagonu: ciężka brygada USA przybędzie do Polski w lutym 2017 roku

/
Szef departamentu obrony USA potwierdza, że brygada pancerna USA trafi do Polski w lutym przyszłego roku. Następnie jej kompanie zostaną wysłane do krajów bałtyckich, Bułgarii i Rumunii. Te, które trafią do tych pierwszych, pozostaną tam do wiosny, do czasu przybycia wielonarodowych batalionów NATO.

Ambasador USA przy NATO: bataliony na wschodniej flance powinny być na miejscu do wiosny

/
Według Douglasa Lute’a, przedstawiciela USA przy NATO, cztery wielonarodowe bataliony stacjonujące w krajach bałtyckich i Polsce powinny być gotowe do wiosny.

Rosja ćwiczy używanie rakiet Iskander w pobliżu estońskiej granicy

/
Służby prasowe Zachodniego Okręgu Wojskowym poinformowały o przeprowadzeniu ćwiczeń taktycznych z udziałem obsługi pocisków rakietowych Iskander. Żołnierze ćwiczyli zadania związane z rozlokowaniem rakiet i przygotowaniem do odpalenia.

Wykonawca Nord Stream 2 zamówił rury, mimo braku zgody UE na budowę

/
Niemiecka stacja Deutsche Welle podaje, że mimo braku zgody UE na budowę gazociągu Nord Stream 2, to już zapowiedziano dostawę pierwszej partii rur. Szef komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Norbert Reottgen (CDU) zażądał z kolei zatrzymania budowy drugiej nitki gazociągu.

Ambasador USA w Polsce: pierwsi amerykańscy żołnierze przybędą do Polski w lutym

/
Podczas wizyty w siedzibie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, ambasador USA Paul W. Jones zapewnił, że pierwsi amerykańscy żołnierze zjawią się w Polsce w lutym 2017 roku. Zostaną oni rozlokowani w krajach bałtyckich.

Kobieta prezydentem Estonii

/
Po raz pierwszy w historii tego kraju, prezydentem Estonii została kobieta.

Doradca Trumpa: sankcje tylko zwróciły Rosję w stronę Chin

/
- W interesie Zachodu nie leży stawianie Chin i Rosji w sojuszu geopolitycznym, który może mieć nieprzewidywalne skutki dla interesów Ameryki (...). USA i Rosja powinny uznać Chiny za groźne rosnące supermocarstwo, z którym należy sobie poradzić w ciągu kolejnych 50 lat – mówi agencji doradca Donalda Trumpa ds. międzynarodowych, George Papadopulos. Wspomina także o „widocznym na horyzoncie konflikcie o państwa bałtyckie”.

Estonia: wybory prezydenckie bez rozstrzygnięcia

/
Żaden z kandydatów nie uzyskał większości głosów w głosowaniu Kolegium elektorskiego. Wybór nowego prezydenta będzie należeć do estońskiego parlamentu.

Stacjonowanie batalionów NATO w Polsce pod znakiem zapytania?

/
Termin, w którym w Polsce i krajach bałtyckich miały pojawić się bataliony NATO został po raz kolejny przesunięty. Jak informuje portal Onet.pl, negocjacje w sferze ustaleń wojskowo-technicznych zamarły, a kwestia obecności amerykańskiego wojska w Polsce może zawisnąć na włosku.

Batalion NATO w Polsce już w maju

/
NATO planuje rozmieścić wojska w państwach bałtyckich i Polsce w maju 2017 roku. Donosi o tym The Wall Street Journal.

Rosjanie przestaną transportować ropę przez porty państw bałtyckich

/
Na polecenie rosyjskiego rządu decyzję taką podjęło kierownictwo Transnieftu - państwowego operatora rosyjskich rurociągów naftowych.

Kraje bałtyckie porozumiały się ws. budowy trasy kolejowej Rail Baltica

/
Litwa, Łotwa i Estonia uzgodniły sposób rozliczania przetargów na prace przy budowie trasy kolejowej Rail Baltica, która ma połączyć kraje bałtyckie m.in. z Polską.

Forum państw Trójmorza z udziałem prezydenta. Przyjęto wspólną deklarację [PEŁNY TEKST]

/
Uczestnicy forum państw ABC, czyli tzw. Trójmorza, przyjęli wspólną deklarację dotyczącą wzajemnej współpracy. W rozmowach uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Dotyczyły one m.in. infrastruktury energetycznej, a także drogowej i kolejowej.

Amerykański generał: wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona na wiosnę

/
Dowódca sił lądowych USA w Europie, gen. Ben Hodges zapowiedział, że amerykański batalion, który ma znaleźć się w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, przybędzie w kwietniu 2017 roku. Z kolei w lutym ma rozpocząć się rotacyjna obecność brygady pancernej.

Trump: USA nie udzielą automatycznie pomocy krajom bałtyckim w razie rosyjskiego ataku

/
Kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump stwierdził, że jako prezydent nie będzie automatyczne udzielał pomocy sojusznikom z NATO, w tym także krajom bałtyckim. Zaznaczył, że ewentualna pomoc, np. w obliczu rosyjskiej agresji, będzie uzależniona od tego, czy poszczególne kraje "wypełniły swoje zobowiązania" względem USA.

Stoltenberg: wzmocniliśmy wschodnią flankę NATO

/
„Podjęliśmy decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich”.

Prezydent Łotwy: Wojska NATO w krajach bałtyckich nie naruszają umów pomiędzy Sojuszem a Moskwą

/
Rozmieszczenie czterech batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich nie narusza umowy Rosja – NATO i nie zagraża Rosji. Taka opinię wyraził prezydent Łotwy Raimonds Vejonis.

Biały Dom o szczycie NATO i spotkaniu Duda - Obama

/
Doradcy prezydenta USA przekonują, że obrady i decyzje podczas szczytu NATO będą kontynuacją szczytu Sojuszu w Walii i mają potwierdzić plany wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Jeden z nich zaznaczył, że w rozmowie z Andrzejem Dudą prezydent Obama poruszy kwestię Trybunału Konstytucyjnego.

Szef BBN: siły NATO na wschodzie mogą zostać zwiększone, jeśli postawa Rosji nie zmieni się

/
„Oczekujemy, że decyzje, które zapadną na szczycie NATO, jeśli chodzi o wysuniętą obecność sił Sojuszu, nie będą decyzjami ostatecznymi” – twierdzi szef BBN, Paweł Soloch. „Ten wolumen sił być może ulegnie zwiększeniu, jeśli postawa Rosji nie ulegnie zmianie”.

Głównodowodzący wojsk USA w Europie potwierdza: kraje bałtyckie są nie do obrony

/
W wywiadzie dla opiniotwórczego tygodnika „Die Zeit”, gen. Ben Hodges, głównodowodzący wojsk USA w Europie stwierdził, że w przypadku wojny, NATO nie byłoby w stanie obronić krajów bałtyckich.

USA: railgun mógłby służyć do obrony państw bałtyckich przed Rosją [+VIDEO]

/
Zdaniem amerykańskich wojskowych, „railgun” może być przydatny nie tylko w przypadku obrony amerykańskich baz czy instalacji, ale również w sytuacji, gdyby USA musiały bronić państw bałtyckich przed Rosją lub swoich sojuszników w rejonie Morza Południowochińskiego przed Chinami.

Państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej wyślą do krajów bałtyckich swoich żołnierzy

/
Podczas spotkania w Czechach ministrowie obrony państw wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej poinformowali, że będą ustalać szczegóły planu dotyczącego wysłania żołnierzy do krajów bałtyckich.

Aleksiej Puszkow: część krajów NATO, w tym Polska, stawia na militarną konfrontację z Rosją

/
Zdaniem Przewodniczącego Komitetu Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Aleksieja Puszkowa, w ramach NATO jest grupa krajów, która stawia na konfrontację wojskową z Rosą. W tej grupie wymienił również Polskę.

Ćwiczenia NATO w Estonii [+VIDEO]

/
Kilkunastodniowe ćwiczenia żołnierzy różnych państw NATO jakie odbywają się w Estonii nagrano przy pomocy drona.

Szef Pentagonu: cztery rotacyjne bataliony w Polsce i krajach bałtyckich to jedna z opcji

/
„NATO rozważa możliwość rozmieszczenia w Polsce i krajach bałtyckich czterech rotacyjnych batalionów. To jedna z opcji” – powiedział sekretarz obrony USA.

Węgrzy i Czesi uważają, że migracja to problem nr 1 w UE

/
2/3 Węgrów uważa, że migracja jest “największym problemem” Unii Europejskiej. Podobnego zdania są Czesi, Włosi i Estończycy. Z kolei Szwedzi i Niemcy, generalnie, najbardziej popierają politykę UE dotyczącą migracji.

Jacek Bartosiak: Amerykanie i tak wychodzą z Europy

/
Znany analityk geopolityki Jacek Bartosiak ocenił, że rotacyjna obecność pododdziałów brygady pancernej w Europie Środkowej w niczym nie zmienia realiów strategicznych w naszym regionie.

Amerykanie obiecują jedynie rotacyjną obecność zespołów bojowych w naszym regionie

/
Agencja Reuters powołując się na źródła wśród amerykańskich wojskowych, napisała jak widzą oni "wzmocnienie wschodniej flanki NATO".