Estońskie służby poinformowały o podjęciu działań w związku z ostatnimi incydentami na granicy Estonii z Rosją. Estońskie władze mówią o “ataku hybrydowym”.

W piątek Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) poinformował, że w związku z ostatnimi incydentami na granicy Estonii z Rosją zwiększono tam liczbę lotów obserwacyjnych i wprowadzono dodatkowe restrykcje. “W związku z wydarzeniami na granicy, które miały miejsce w ostatnich dniach, zwiększyliśmy liczbę lotów obserwacyjnych w tym rejonie. Wykorzystujemy tam drony, ale także helikopter i samolot. Dodatkowo tymczasowo ograniczyliśmy dostęp do obszaru wzmożonej aktywności powietrznej” – oświadczył w piątek Siim Lindmaa, ekspert w biurze gotowości i reagowania PPA.

Na moście granicznym łączącym w Narwie Estonię z Rosją zainstalowano też betonowe bloki, które mają powstrzymać ewentualną falę migrantów. Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Laanemets informował w czwartek, że Rosja pozwoliła nielegalnym migrantom z Somalii podejść do estońskiego punktu granicznego. Incydent ten określił “elementem ataku hybrydowego”.

Estońskie służby podkreślają, że uważnie monitorują sytuację za wschodnią granicą Estonii i są gotowe zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Rosją. Uważają, że osoby, które dotychczas gromadziły się przy granicy z Finlandią, mogą trafić na estońskie przejścia graniczne.

W minionym tygodniu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, władze Finlandii zadecydowały o zamknięciu granicy z Federacją Rosyjską. Finlandia oskarża rosyjskie władze o kierowanie migrantów na przejścia graniczne w odwecie za decyzję o zacieśnieniu współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Finlandia wzniesie też bariery na czterech przejściach granicznych na granicy z Rosją, aby powstrzymać wzrost liczby migrantów, których napór według Helsinek jest organizowany przez Moskwę.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply