Niemieckie służby przeprowadziły “mocny cios wymierzony w radykalnych islamistów”. Ponad 500 niemieckich funkcjonariuszy weszło do ponad 50 meczetów i obiektów organizacji podejrzanych o islamizm.

Ponad 500 policjantów i funkcjonariuszy bezpieczeństwa weszło w czwartek do 54 obiektów w 7 krajach związkowych. Akcja miała związek z dochodzeniem przeciwko Centrum Islamskiemu w Hamburgu (IZH).

W Hamburgu miała miejsce największa część operacji. O 6 rano ponad 200 niemieckich funkcjonariuszy wkroczyło łącznie do 32 obiektów, należących do Centrum Islamskiego, Stowarzyszenia Islamska Akademia w Niemczech (IAD) oraz Stowarzyszenia Zwolenników Meczetu Irańsko-Islamskiego.

Urząd Ochrony Konstytucji nie tylko koncentruje się na działaniach w hamburskiej instytucji znanej również jako Błękitny Meczet, ale także zakłada, że IZH “wywiera duży wpływ, w tym całkowitą kontrolę, na niektóre meczety i stowarzyszenia”.

Niemieckie władze podejrzewają, że działalność IZH jest skierowana przeciwko “porządkowi konstytucyjnemu i idei międzynarodowego porozumienia”. Zarzucają także IZH wspieranie Hezbollahu, którego działalność na terenie Niemiec została zakazana.

Niemieccy funkcjonariusze przeszukali siedziby organizacji w Berlinie, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Dolnej Saksonii i Monachium.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) oświadczyła, że IZH od dawna jest monitorowana przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i sklasyfikowana jako islamistyczna.

Niemieckie media alarmują, że w Niemczech rozwinęło się islamistyczne społeczeństwo równoległe. Jak podkreśla w październiku dziennik Bild, związki zawodowe policji i politycy biją na alarm.

Zwracaliśmy uwagę, że ponad połowa dochodzeń prowadzonych przez urząd niemieckiego federalnego prokuratora generalnego w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego ma związek z islamskim terroryzmem.

W ubiegłym roku prokuratura federalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. 236 z nich, ponad 50 procent, dotyczyło terroryzmu islamskiego.

bild.de / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply