Estonia spodziewa się, że po zamknięciu przez Finlandię przejść granicznych z Rosją, fala nielegalnych migrantów zostanie skierowana się w jej stronę.

Estonia, w związku z sytuacją w jakiej znalazła się Finlandia, również rozważa zamknięcie granicy z Rosją. To reakcja na masowy napływ migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Władze Estonii uważają, ze jest to atak hybrydowy, zorganizowany przez Moskwę.

Według Politico, Minister Spraw Zagranicznych Estonii ostrzega, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to Estonia jest gotowa zamknąć granicę z Rosją. Szef estońskiego MSW spodziewa się, że po zamknięciu przejść granicznych przez Finlandię nastąpi wzrost liczby podejmowanych prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Estonia przestrzega swoich obywateli przed wyjazdami do Rosji, właśnie ze względu na możliwe zamknięcie granic. Kreml zaprzecza tym zarzutom.

Czytaj także: Incydenty na granicy Estonii z Rosją. Estońskie służby reagują

We wtorek premier Finlandii Petteri Orpo ogłosił decyzję o całkowitym zamknięciu granicy z Rosją, w związku z masowym napływem migrantów. Decyzja wejdzie w życie w nocy ze środy na czwartek. Granica będzie zamknięta przez dwa tygodnie, do 13 grudnia br.

Jak podaje RMF FM, na prośbę władz w Helsinkach, w związku z narastającym kryzysem migracyjnym na granicy z Rosją w Finlandii rozpoczyna misję Europejska Agencja Straży Granicznej Frontex. Na razie, misja Frontexu będzie liczyła 50 oficerów z wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich jest też dwóch funkcjonariuszy z Polski. Na pograniczu fińsko-rosyjskim mają działać dwa miesiące.

Jak pisaliśmy, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazał, że Polska pomoże Finlandii w ochronie granicy. Chodzi o pomoc w powstrzymaniu napływu nielegalnych imigrantów. Do Finlandii zostaną skierowani specjaliści, którzy m.in. brali udział w przygotowaniu bariery na polsko-białoruskiej granicy. Siewiera wskazał, że strona fińska “notuje niespotykany wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów posiadających wizy wystawione w Federacji Rosyjskiej”, w związku z czym nazwał koniecznością decyzję o zamknięciu przejść granicznych między Finlandią a Federacją Rosyjską.

W środę w reakcji na to Kreml oświadczył, że jakakolwiek decyzja Finlandii zezwalająca na „koncentrację” wojsk na granicy z Rosją zostanie odebrana przez Moskwę jako zagrożenie, stwierdził w środę Kreml po tym.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply