Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazał, że Polska pomoże Finlandii w ochronie granicy. Chodzi o pomoc w powstrzymaniu napływu nielegalnych imigrantów.

We wtorek BBN potwierdziło realizację polskiej misji doradczej w Finlandii – przekazał szef BBN Jacek Siewiera na antenie TVP Info. Do Finlandii zostaną skierowani specjaliści, którzy m.in. brali udział w przygotowaniu bariery na polsko-białoruskiej granicy.

W poniedziałek prezydenci Polski i Finlandii: Andrzej Duda i Sauli Niinistö rozmawiali w Warszawie o bezpieczeństwie w regionie, presji migracyjnej oraz dalszym wsparciu dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował we wtorek, że w trakcie rozmów padła prośba i wniosek strony fińskiej o skierowanie polskiej misji doradczej do Finlandii w związku ze stymulowanym przez Rosję napływem nielegalnych imigrantów.

BBN potwierdziło we wtorek realizację misji i decyzję o skierowaniu specjalistów, którzy brali udział w przygotowaniu bariery oraz przygotowaniu całej operacji ochrony polskiej granicy od 2021 r

“Celem misji jest przekazanie doświadczeń, które Polska w tym czasie zdobyła. To bogaty wachlarz, bo przypomnijmy mieliśmy całe spektrum zagrożeń w sferze informacyjnej, w sferze walki kognitywnej, również kwestie narracyjne, ale również kwestie związane ze stosowaniem prawa międzynarodowego, z pewną asertywnością służb w trakcie realizacji zadań służbowych na granicy, a także realizacją już typowo operacyjnych zadań związanych z reagowaniem np. na naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez śmigłowce” – oświadczył Siewiera, cytowany przez portal WNP.

“Tak jak wtedy, gdy my przygotowywaliśmy polską granicę w 2021 roku i Wielka Brytania skierowała tutaj swoje wojska inżynieryjne, i swoich doradców, tak i my nowemu sojusznikowi w ramach struktur NATO chcemy przekazać pomoc i nasze doświadczenie” – podkreślił.

Jak dodał szef BBN, chodzi o doświadczenia w kwestii “walki w sferze kognitywnej, zaangażowania ruchów obywatelskich, organizacji pozarządowych, różnych aktorów na arenie publicznej, którzy biorą udział w dyskusji o sposobie reagowania państwa w obliczu wymuszonej migracji”.

Siewiera wskazał, że strona fińska “notuje niespotykany wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów posiadających wizy wystawione w Federacji Rosyjskiej”, w związku z czym nazwał koniecznością decyzję o zamknięciu przejść granicznych między Finlandią a Federacją Rosyjską.

“Dobrze, że w aktualnej debacie politycznej również narracja być może przyszłego rządu, większości parlamentarnej dotyczącej utrzymania operacyjności bariery na granicy wschodniej zostaje utrzymana” – oświadczył szef BBN.

We wtorek premier Finlandii Petteri Orpo ogłosił decyzję o całkowitym zamknięciu granicy z Rosją, w związku z masowym napływem migrantów. Decyzja wejdzie w życie w nocy ze środy na czwartek. Granica będzie zamknięta przez dwa tygodnie, do 13 grudnia br.

ranicznych i inny personel oraz sprzęt, żeby wzmocnić kontrolę na granicy.

Fiński rząd twierdzi, że masowy napływ migrantów jest sterowany przez władze Rosji. Według fińskich mediów, rosyjskie ambasady zaczęły wydawać wizy ludziom z państw tzw. Rogu Afryki (Somalia, Erytrea, Etiopia, Dżibuti). Afrykańczycy są wpuszczani do Rosji, a następnie jadą dalej pod granicę z Finlandią. Mają im w tym pomagać rosyjskie służby bezpieczeństwa.

Z kolei w poniedziałek sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oskarżył Moskwę o używanie migracji jako narzędzia nacisku na Finlandię.

Kreml stanowczo zaprzecza tym twierdzeniom. MSZ Rosji twierdzi, że wcześniejsza decyzja Finlandii o zamknięciu większości przejść granicznych na granicy rosyjsko-fińskiej była „jednoznacznie” prowokacyjna.

Zobacz także: Kreml odrzuca oskarżenia Finlandii o stymulowanie ruchu migrantów

wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply