Zdaniem mediów branżowych, izraelskie systemy amunicji krążącej IAI Harop prawdopodobnie kupuje między innymi Estonia.

Izraelska firma Israel Aerospace Industries poinformowała, że podpisała dwie umowy wykonawcze o wartości 145 mln USD na dostawy amunicji krążącej dalekiego zasięgu IAI Harop. Nie sprecyzowano, o jakie państwa chodzi.

Jak podano, podpisane kontrakty mają wynikać z porozumień zawartych na początku tego roku. Zdaniem Defence24.pl, może wskazywać, że jednym z krajów może być Estonia.

 

Serwis zaznacza też, że jest to kolejna umowa z izraelskim przemysłem, który w ostatnich miesiącach pozyskuje wiele zamówień na różnego typu uzbrojenie. Jednocześnie, coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy strona izraelska nie podaje nazwy kraju-klienta.

Boaz Levy, prezes i dyrektor generalny IAI powiedział, że „amunicja krążąca okazała się kluczowa dla osiągnięcia sukcesu operacyjnego na polu bitwy na całym świecie”.

„Elastyczność uderzeń, jaką można osiągnąć za pomocą amunicji krążącej, jest główną zaletą w walce, a rodzaj osiągniętej precyzji ma znaczenie strategiczne i znaczenie krajowe. Najnowsze zamówienia podkreślają zaufanie, jakie pokłada się w rodzinie amunicji krążącej IAI w zapewnieniu każdemu krajowi wymaganych korzyści” – powiedział Boaz.

IAI Harop to system amunicji krążącej, produkowany przez Israel Aerospace Industries. Powstal w oparciu o doświadczenia wyniesione z użytkowania systemu IAI Harpy. System Harop może zwalczać cele lądowe i morskie na dystansie do 1000 km, przy czym zasięg łącza z nadajnikiem wynosi 200 km. Płatowiec może latać przez 6 godzin, stale poszukując celu na wskazanym obszarze/trasie. Prędkość maksymalna przekracza 410 km/godz. Masa głowicy bojowej wynosi 16 kg. Drony Harop można wystrzeliwać z kontenerów transportowo-startowych, instalowanych na platformach lądowych, a także morskich. Mniejsza wersja, Mini Harop, posiada mniejsze osiągi taktyczno-bojowe. System Harop jest wykorzystywany przez siły zbrojne Izrael, a także Azerbejdżanu, Singapuru, Indii czy Maroko. Dodajmy, że Azerowie relatywnie często używali ich podczas konfliktu w Górskim Karabachu jesienią 2020 roku.

Defence24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply