Sąd unieważnił dwie uchwały przeciw ideologii LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie uchylił w poniedziałek dwie uchwały o „przeciwdziałaniu ideologii LGBT” . Chodzi o dokumenty uchwalone dwa lata temu przez Radę Gminy Lipinki oraz Radę Powiatu Tarnowskiego.

W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że uchwały miały „dyskryminujący w stosunku do osób nieheteronormatywnych charakter”. Stwierdził także, że „wykraczają one poza kompetencje przyznane jednostkom samorządu terytorialnego” – przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

WSA w Krakowie rozpatrywał sprawę uchwał drugi raz. Pierwszy raz w 2020 roku, w związku ze skargami ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Odrzucił wówczas skargi RPO. Bodnar złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) skargi kasacyjne, które NSA rozpatrzył pozytywnie. Sprawa wróciła wówczas do WSA w Krakowie.

Zobacz także: Małopolska „znowelizuje” tzw. uchwałę anty-LGBT. Żądał tego „opiekun” z ramienia KE

Wyroki nie są prawomocne. Można je zaskarżyć do NSA.

Przypomnijmy, że na początku września 2021 roku Komisja Europejska zawiesiła rozmowy w sprawie funduszy dla polskich województw, których władze przyjęły uchwały sprzeciwiające się postulatom środowisk LGBT. Wcześniej zapowiadała to wiceszefowa KE Vera Jourova. Wcześniej rezolucję poparcia dla postulatów ruchu LGBT przyjął Parlament Europejski. Wezwał do podjęcia działań przeciw Polsce, Węgrom i Rumunii.

Pod koniec września ub. roku rząd zasygnalizował samorządom konieczność „modyfikacji” tzw. uchwał anty-LGBT, w związku z możliwością utarty unijnych środków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lipcu ub. roku Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Węgrom i Polsce w sprawie „dyskryminacji osób LGBT”. W przypadku Polski chodzi o „strefy wolne od ideologii LGBT”.

Zobacz także: Onet: Sejmik woj. lubelskiego ugnie się pod presją UE ws. uchwały „anty-LGBT”

bip.brpo.gov.p / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz