Polska (Kresowy Przegląd Tygodnia #33)

Udało się osiągnąć porozumienie ws. Baltic Pipe; co trzeci pracodawca deklaruje, że byłby skłonny płacić więcej „na rękę” obywatelowi Ukrainy niż Polakowi; „Gazeta Krakowska” zamieściła artykuł, w którym autor przewiduje, że za niespełna 10 lat co czwarty mieszkaniec Krakowa będzie Ukraińcem; Senat nie zgodził się na powołanie senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich; Duda przy okazji spotkania z prezydentem Niemiec poruszył temat statusu mniejszości polskiej w Niemczech i kwestię nauki jęz. polskiego w szkołach; Donald Tusk ponownie pokieruje Platformą Obywatelską; firmy działające w Polsce wytransferowały za granicę miliony złotych wypracowanego w 2020 roku zysku; rząd zaprezentował Strategię Demograficzną 2040; Adam Bielan utworzył nowe ugrupowanie – Partię Republikańską; Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz ogłosili porozumienie polityczne; na marginesie szczytu NATO w Brukseli Joe Biden spotkał się w poniedziałek z Andrzejem Dudą; Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa w pierwszej turze głosowania.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zobacz:

Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #33)

Wojsko (Kresowy Przegląd Tygodnia #33)

Polska

Porozumienie Energinetu, duńskiego inwestora Baltic Pipe, z agencją wydającą pozwolenie środowiskowe gwarantuje ukończenie projektu w pierwotnie założonym terminie – oświadczył w sobotę Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski. W sobotę spółka Energinet, duński operator systemu przesyłowego, poinformowała na swojej stronie, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zezwolenie na wznowienie prac budowlanych w określonych częściach 210-kilometrowego duńskiego odcinka rurociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski.

Co trzeci pracodawca deklaruje, że byłby skłonny płacić więcej „na rękę” obywatelowi Ukrainy niż Polakowi – pokazują badania „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Blisko 30 proc. przedsiębiorstw zatrudnia obecnie pracowników z Ukrainy.

Na zakończenie spotkania ministerstw transportu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), poświęconego ważnym projektom infrastrukturalnym, m.in. Via Carpatia i Koleje Dużych Prędkości, podpisano deklarację o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego.

„Gazeta Krakowska” zamieściła artykuł, w którym autor przewiduje, że za niespełna 10 lat co czwarty mieszkaniec Krakowa będzie Ukraińcem. Uważa, że powinni oni uzyskać prawa wyborcze. Zastanawia się też, czy w przyszłości Ukraińcy będą wybierać prezydenta miasta. Gazeta obecnie należy do państwowego koncernu Orlen, a jej nowy redaktor naczelny przez lata związany był z tzw. Strefą Wolnego Słowa i jest znany z bardzo proukraińskiego nastawienia.

W piątek Senat nie zgodził się na powołanie senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Za jej kandydaturą głosowało 45 senatorów, przeciw 51. Od głosu wstrzymało się trzech. Jest to piąta nieudana próba powołania RPO przez parlament. Kandydatura senator Lidii Staroń została zgłoszona przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda przy okazji spotkania z prezydentem Niemiec poruszył temat statusu mniejszości polskiej w Niemczech i kwestię nauki jęz. polskiego w szkołach. Wyraził też potrzebę powrotu do dialogu ws. polskich strat wojennych w zakresie dóbr kultury. „W dialogu między sąsiadami musi być przestrzeń na rozmowę o obszarach, które wymagają poprawy. Trudno pozytywnie ocenić fakt, że blisko 2-milionowa Polonia w Niemczech nie ma statusu mniejszości narodowej, a także do tej pory nie stworzono jeszcze stosownego funduszu na naukę języka polskiego, w szczególności na jego nauczanie w szkołach społecznych w Niemczech” – powiedział Duda.

Donald Tusk ponownie pokieruje Platformą Obywatelską i zastąpi na stanowisku przewodniczącego partii Borysa Budkę – podała „Polityka”, która uzyskała tę informację z niezależnych źródeł w otoczeniu byłego premiera. Powrót Tuska ma zostać oficjalnie ogłoszony na  zjeździe zarządu krajowego PO w środę 23 czerwca.

Firmy działające w Polsce wytransferowały za granicę miliony złotych wypracowanego w 2020 roku zysku – informuje money.pl Ogółem tylko kilkanaście przeanalizowanych giełdowych spółek wyprowadziło z Polski ponad miliard złotych. W czołówce są inwestorzy z USA (do których popłynie ok. 476 mln zł), Hiszpanii (463 mln zł), Malty (241 mln zł), Luksemburga (186 mln zł) i Holandii (162 mln zł). Na dalszych miejscach znaleźli się inwestorzy z Włoch (97 mln zł), Niemiec (87 mln zł), Szwajcarii (60 mln zł), Węgier (54 mln zł) i Czech (18 mln zł).

Zaprezentowana w czwartek rządowa Strategia Demograficzna 2040 ma wspierać rodziny i zwiększyć dzietność do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w perspektywie najbliższych 20 lat. W osiągnięciu tego celu mają pomóc m.in. gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 4, rozwijanie sieci żłobków i „rodzicielski kapitał opiekuńczy” w wysokości 12 tys. zł.

W środę 16 czerwca około godziny 13, w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w Koninie, doszło do kolejnego w tym miejscu aktu wandalizmu i profanacji.

Po miesiącach konfliktu wewnątrz Porozumienia Jarosława Gowina jego główny kontestator Adama Bielan ogłosił powołanie nowego ugrupowania – Partii Republikańskiej. Na niedzielnym zjeździe założycielskim nowej partii pojawił się Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek na cmentarzu Powązki Wojskowe pochowano generała Władysława Ciastonia, który był szefem Służby Bezpieczeństwa PRL, był także oskarżony o sprawstwo kierownicze w morderstwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasada USA w Polsce w ramach kampanii promującej ideologię LGBT zrównała samobójstwo polskiego nastolatka, rzekomo z powodu „hejtu” i „dyskryminacji” na tle orientacji seksualnej, z mordem na młodym geju z Iranu.

Czechy chcą, żeby Polska zapłaciła 5 mln dziennie kary za niewykonanie nałożonego w maju przez Trybunał Sprawiedliwości UE obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia w kopalni Turów.

Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz ogłosili porozumienie polityczne. Jarosław Kaczyński ogłosił, że „Porozumienie programowe z PiS zakłada szereg ustaw ważnych dla Kukiz’15 – na początek antykorupcyjna oraz o sędziach pokoju. Z kolei Kukiz’15 będzie wspierał Polski Ład i to, co potrzebne jest, by układ polityczny w parlamencie trwał”.

Na marginesie szczytu NATO w Brukseli prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek z Andrzejem Dudą. Biden znalazł w poniedziałek czas dla polskiego prezydenta mimo wcześniejszej wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji Zbgniewa Raua, że nie odbędzie on dwustronnego spotkania z Andrzejem Dudą. „Rozmowa prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej” – powiedział Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta RP.

„Zmakdonaldyzowana” Polska Walcząca obok „ładującej się” swastyki i symbolu tzw. Strajku Kobiet – tak wygląda wystawa „Oblicza Wolności” zorganizowana przez miasto Radom w ramach Free(Ra)dom Festival, którego celem jest… upamiętnienie protestu robotników radomskich z 1976 roku. Wzbudziła ona kontrowersje i spowodowała stanowczą reakcję lokalnej Młodzieży Wszechpolskiej.

Popierany m.in. przez sejmową opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa w pierwszej turze głosowania. Uzyskał poparcie 56,51 proc. wyborców – Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie podała w poniedziałek oficjalne wyniki wyborów na prezydenta miasta.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply