Spotkanie ministrów transportu V4 – podpisano deklarację o współpracy ws. rozwoju transportu kolejowego

Na zakończenie spotkania ministerstw transportu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), poświęconego ważnym projektom infrastrukturalnym, m.in. Via Carpatia i Koleje Dużych Prędkości, podpisano deklarację o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego.

W piątek w Krakowie zakończył się dwudniowy szczyt przedstawicieli ministerstw transportu krajów Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem min. polskiego ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. W spotkaniu wzięli udział także: minister transportu i budownictwa Słowacji Andrej Doležal, wiceminister transportu Republiki Czeskiej Jan Sechter i zastępca sekretarza stanu ds. transportu w Ministerstwie Innowacji Węgier Péther Tóth.

Jak podano w oficjalnym komunikacie, wśród omawianych tematów znalazły się wspólne ważne infrastrukturalne projekty, takie jak szlak Via Carpatia, Koleje Dużych Prędkości i połączenie śródlądowe Odra-Łaba-Dunaj.

 

Na zakończenie spotkania przedstawiciele Polski, Węgier, Czech i Słowacji podpisali deklarację o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego. Chodzi m.in. o wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii negocjacji z Unią Europejską.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej spotkanie, polski minister ocenił je jako „bardzo owocne”.

„Uaktualniliśmy informacje o wspólnych projektach infrastrukturalnych i podpisaliśmy wspólny dokument dotyczący pracy w transporcie kolejowym. Omówiliśmy także kwestię przygotowań do rewizji sieci TEN-T. W szczególności przedmiotem naszej troski jest podjęcie wspólnych działań, dzięki którym będziemy mogli skutecznie uczestniczyć w rewizji sieci TEN-T i wpisać do sieci bazowej kolejne korytarze komunikacyjne, tak ważne z punktu widzenia gospodarek naszych państw” – powiedział minister Adamczyk.

– Współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej w obszarze transportu jest kluczowa dla rozwoju naszego regionu. Musimy nadrabiać różnice, jakie ciągle istnieją między siecią transportową naszych państw oraz Europy zachodniej – mówił szef resortu infrastruktury.

Podczas szczytu nastąpiło również symboliczne przekazanie przez Polskę prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom. Przedstawiciel resortu innowacji i technologii Węgier w swoim wystąpieniu podkreślił, że kluczowe jest kontynuowanie podjętych już działań. Zaznaczył, że Węgry już w tym roku ukończą budowę swojej części szlaku Via Carpatia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jesteśmy przekonani, że rozwój współpracy transportowej może przysłużyć się wszystkim naszym krajom, dlatego już teraz deklaruję, że prezydencja węgierska będzie z determinacją realizowała założone cele” – powiedział Péther Tóth.

Temat ten poruszył również słowacki minister transportu i budownictwa, który mówił o współpracy między Słowacją a Polską. Doležal podkreślał, że dla Słowacji kluczowe znaczenie mają drogowe i kolejowe połączenia w osi północ-południe:

„Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o stanie przygotowań i budowy takich dróg, jak D3 łączącej się z polską drogą S1 oraz R4, która jest słowacką częścią szlaku Via Carpatia. Wiemy, że musimy przyspieszyć procesy przygotowawcze do budowy dróg w naszym kraju”.

Z kolei wiceminister transportu Republiki Czeskiej zapewnił, że dla obywateli jego kraju współpraca w ramach V4 „jest czymś naturalnym” i staje się bardzo szybko zauważalna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Moim zdaniem współpraca między naszymi krajami w zakresie transportu jest najbardziej widoczna. Łączymy drogi, planujemy koleje dużych prędkości i udrożnienie żeglugi na Odrze. Szybko przechodzimy od planów do realizacji i to napawa optymizmem” – powiedział Sechter.

Przeczytaj: Minister Infrastruktury: Via Carpatia to droga życia dla wschodu

gov.pl / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz