Organizacje narodowe wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do nie ulegania presji Izraela i jak najszybszego podpisania nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wywołała ostry atak dyplomatyczny na Polskę ze strony Izraela i kampanię zniesławiania naszego narodu przez elity izraelskie. Izraelczycy kontestują polską ustawę zabraniającą obciążania narodu polskiego współodpowiedzialnością za holokaust sugerując, że Polacy taką współodpowiedzialność ponoszą.

Nowelizacja została już przegłosowana przez Sejm i Senat, i czeka na podpis prezydenta. Środowiska narodowe, konstatując chwiejną postawę prezydenta, wzywają na manifestację na Krakowskim Przedmieściu, która miałaby zmobilizować głowę państwa do jak najszybszego podpisania nowego prawa. Manifestacja organizowana jest wspólnie przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy pod hasłem: “Odwagi Polsko – prezydencie podpisz!”. Demonstracja rozpocznie się w poniedziałek o godzi. 18 pod pałacem prezydenckim.

Przypomnijmy, że przyjęta nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę grzywny lub karę pozbawienia wolności do lat 3 za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie niemieckie podczas II wojny, w tym za używanie takich określeń jak „polskie obozy śmierci”. Ponadto ustawa penalizuje zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, a także rażące ich pomniejszanie. W związku z tym faktem ukraińskie MSZ wyraziło głębokie zaniepokojenie i zasugerowało Senatowi uchylenie nowelizacji w tym zakresie.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznika staje się wrogiem

facebook.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply