Minister transportu i wywiadu Israel Katz domaga się obniżenia rangi relacji dyplomatycznych z Polską aby ukarać nasze władze za procedowanie nowelizacji ustawy o IPN.

Minister Katz, należący do prawicowej partii premiera Binjamina Netanjahu – Likudu, zaproponował w czwartek sposób, w swoim mniemaniu, ukarania Polski. Domaga się on od szefa rządu wycofania ambasador Anny Azari z Warszawy, a tym samym obniżenia rangi relacji dyplomatycznych z Polską. “Prawo uchwalone przez Polaków to poważne zaprzeczenie odpowiedzialności i roli Polski w Holokauście Żydów” – powiedział Katz na wieść, że polski Senat bez poprawek zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o IPN.

Projekt nowelizacji ustawy o IPN zabrania pod sankcją karną używania sformułowań o „polskich obozach zagłady” oraz sugerowania odpowiedzialności narodu polskiego za ludobójstwo Żydów dokonane w Europie przez niemiecką III Rzeszę. Jej zaakceptowanie przez Sejm wywołało natychmiastową reakcję w Izraelu. Najpierw szef jednej z opozycyjnych partii Jair Lapid stwierdził, że „były polskiego obozy zagłady”. Następnie głos zabrał sam premier Izraela, Binjamin  Netanjahu, ukazując polską ustawę w kategoriach „negowania holocaustu”. Przedstawiciel Ambasady RP w Tel Awiwie został wezwany do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wywołała ona liczne komentarze w polskich i izraelskich mediach zniesławiające Polskę i naród polski.

haaretz.com/kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  Z tej całej pseudo afery, wynika jednak parę dobrych rzeczy. Mamy jasność co do stosunku Izraela do Polski i np dużo lepszy klimat dla działań politycznych i gospodarczych Polski na
  Bliskim Wschodzie.

 2. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Mam nadzieję, że PIS będzie działał adekwatnymi krokami jak Izrael. Chcą obniżyć relację z Polską ? Nic bardziej cieszącego, odwołać ambasador izraela (tą która napadła na Polaków). Zamknąć muzeum żydów w Polsce, nie dawać pieniędzy na żadne żydowskie upamiętnienia. Nie kupować od żydów dronów (sa inne firmy), itd.