Przedstawiciele prezydenta i rządu będą obecni na obchodach 74. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej

Wyjazd reprezentantów prezydenta i rządu ma związek z 74. rocznicą mordu dokonanego przez ukraińskich SS-manów na polskiej ludności.

Jak informuje portal RMF24, który pierwszy podał informację o wyjeździe polskiej delegacji, “Do Huty Pieniackiej jedzie wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, a także wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Członkowie delegacji, z którymi rozmawiał reporter RMF FM twierdzą, że ten wyjazd nie ma politycznego wydźwięku. Jedziemy tam na uroczystości religijne – mówi jeden z ministrów. Jak dodał rozmówca naszego dziennikarza, obecny kryzys nie może sprawiać, że polskie władze zrezygnują z czczenia pamięci Polaków zamordowanych na Ukrainie”.

Portal podaje również, że istnieją obawy co do potencjalnej reakcji Ukraińców.

W 1944 r. w Hucie Pieniackiej funkcjonowała polska samoobrona, która 23 lutego wdała się w walkę z ukraińskimi esesmanami. Z tego powodu 28 lutego wieś stała się celem akcji pacyfikacyjnej policyjnego batalionu SS złożonego z Ukraińców oraz lokalnego oddziału UPA. W ataku uczestniczyli także ukraińscy cywile. W czasie pacyfikacji doszło do bestialskich mordów, także na kobietach i dzieciach. Z tysiąca mieszkańców i znacznej liczby uciekinierów z innych wołyńskich miejscowości atakowanych przez UPA przeżyły tylko 162 osoby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wjatrowycz: pomnik w Hucie Pieniackiej jest nielegalny – nie ma tam żadnych kości

Kresy.pl / RMF24

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  To “szkoda” ze nie wysłał tam poza pajacem Dziedziczakiem takiego Żurawskiego vel Banderowskiego,a rzad Piekło i Gosiewską! Byłby to kolejny policzek dla ofiar i potomków Kresowiaków.I kiedy ta pacynka prezydencik OSOBIŚCIE złoży kwiaty na grobach bestialsko pomordowanych Polaków na UPAinie,a nie tylko na grobach swoich zydowskich mocodawców.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Działanie czysto PR-owe, ukierunkowane na zbliżające się wybory. Do tej pory przez tyle lat pisiorki nie wysyłały żadnej delegacji w celu uczczenia bestialsko pomordowanych Rodaków. Myślę, że w ciągu tego i następnego roku zintensyfikują tego typu quasi-patriotyczne postawy, aby zatrzeć niesmak dziesiątek zdrad i odzyskać kresowy elektorat. NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ !!!

  • Kojoto
   Kojoto :

   @ProPatria – dokładnie tak. Co więcej podejrzewam, że narobią wiele szumu wokół planów wyjazdu, a koniec końców wyłgają się tym, że ich UPAdlińcy nie chcą serdecznie zaprosić, to nie wypada jechać.