UE wycofuje się z projektów modernizacji przejść granicznych na granicy z Ukrainą.

Unia Europejska oficjalnie potwierdziła, że przerywa finansowanie projektów modernizacji przejść granicznych między państwami UE a Ukrainą. – poinformowała w czwartek Ukraińska Prawda. Powodem wyjścia Unii z tych projektów jest niezdolność Ukrainy do wykorzystania przyznanych jej na ten cel środków. Ukraina będzie musiała zwrócić UE te pieniądze.

Rzeczniczka UE Maja Kocijancic wyjaśniła Ukraińskiej Prawdzie, że chodzi o sześć projektów, na które UE wydzieliła 29,2 mln euro. Głównym beneficjentem tych funduszy była Państwowa Fiskalna Służba Ukrainy, która odpowiada także za realizację polityki celnej. „Ze względu na opóźnienia w ich realizacji, uwzględniając nasze oceny i zawiadomienia od państw-członków UE, doszliśmy do wniosku, że projekty nie mogły być zakończone na czas”. – powiedziała Kocijancic.

Jak mówiła rzeczniczka UE, środki które Ukraina już otrzymała na te projekty, lecz ich jeszcze nie wydała, mają być zwrócone do kasy Unii. Jak podaje Ukraińska Prawda powołując się na jednego z unijnych urzędników, Kijów otrzymał do tej pory 10 mln euro, z czego wydał tylko 2 mln, zatem do zwrotu będzie 8 mln euro. Urzędnik ten potwierdził, że decyzja Brukseli jest ostateczna.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisał wcześniej Reuters, chodzi o projekt rozbudowy 6 przejść granicznych na granicy Ukrainy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią, uruchomiony jeszcze w 2014 roku. Celem modernizacji była pomoc w integracji ukraińskiej gospodarki z sąsiadami z UE poprzez zmniejszenie czasu przekraczania granicy i usprawnienie procedur celnych. Według stanu na koniec 2017 roku żadne z 6 przejść nie zostało ukończonych. Jednym z obiektów objętych projektem było przejście na granicy z Polską w Uściługu. Do tej pory zdołano zrobić tam jedynie wykop. Niewiele bardziej zaawansowane są prace przy przejściach ze Słowacją i Węgrami. Najwięcej zrobiono na przejściach w Diakiwcach i Krasnoilsku na granicy z Rumunią (80-85 proc. wykonania).

Ukraińska Prawda pisze, że zamknięciu ulegnie nie tylko 6 projektów rozbudowy, lecz także kilka innych projektów modernizacyjnych – w sumie dotyczyć ma to ponad 10 przejść granicznych. Według niej pieniądze miały pójść na modernizację przejść w Rawie Ruskiej, Krakowcu, Szehyniach i Jagodzinie oraz na gruntowną przebudowę przejścia w Uściługu (wszystkie na granicy z Polską). W planach były także przebudowy czterech przejść na granicy ze Słowacją, dwóch na granicy z Rumunią oraz jednego na granicy z Węgrami.

Ukraińska Prawda w swoim artykule potwierdziła, że fiasko tak dużej liczby projektów pogłębiło wątpliwości eurokratów co do zdolności Kijowa do wykorzystywania funduszy z Unii Europejskiej.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz