Reuters: modernizacja przejść granicznych między UE a Ukrainą zakończyła się fiaskiem

Ukraina nie była w stanie odpowiednio wykorzystać 29,2 mln euro z UE na modernizację swoich przejść granicznych.

Unia Europejska wycofa się z projektów modernizacji przejść granicznych z Ukrainą z powodu niedociągnięć strony ukraińskiej – podała we wtorek agencja Reutera. Według niej fiasko modernizacji pogłębiło wątpliwości eurokratów co do zdolności Kijowa do reformowania kraju za miliardy z Unii Europejskiej.

Chodzi o projekt modernizacji 6 przejść granicznych na granicy Ukrainy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią, uruchomiony jeszcze w 2014 roku. Celem modernizacji była pomoc w integracji ukraińskiej gospodarki z sąsiadami z UE poprzez zmniejszenie czasu przekraczania granicy i usprawnienie procedur celnych.

Jak pisze Reuters powołując się na wewnętrzną korespondencję ukraińskiego rządu, oraz korespondencję pomiędzy władzami ukraińskimi a UE, do której dotarła agencja, projekt „zawalił się” po serii opóźnień, błędów i przekroczeń kosztów, z lokalnymi ukraińskimi urzędnikami i kontrahentami w tle. Rzecznik UE powiedziała agencji Reutera, że „po naszej ocenie doszliśmy do wniosku, że projektów nie da się sfinalizować na czas. Obecnie 6 projektów jest zamykanych, a niewykorzystane pieniądze są zwracane”.

Według stanu na koniec 2017 roku żadne z 6 przejść nie zostało ukończonych, pomimo przeznaczenia na ich modernizację przez UE 29,2 mln euro. Zdaniem ukraińskiej Państwowej Służby Fiskalnej (odpowiadającej także za kontrolę celną), która była odpowiedzialna za projekt po stronie ukraińskiej, opóźnienia wynikały ze zmian kadrowych, długiego czasu zawierania kontraktów, a także uzyskiwania akceptacji zmian w projekcie. Jeszcze przed swoim odwołaniem w styczniu br. szef Państwowej Służby Fiskalnej Roman Nasirow powiedział Reutersowi, że projekt skomplikował się, ponieważ Ukraina nie była w stanie na czas zapewnić jego współfinansowania.

Jak pisze Reuters, jednym z obiektów objętych projektem było przejście na granicy z Polską w Uściługu. Do tej pory zdołano zrobić tam jedynie wykop. Niewiele bardziej zaawansowane są prace przy przejściach ze Słowacją i Węgrami. Najbardziej zaawansowane mają być prace przy przejściach w Diakiwcach i Krasnoilsku na granicy z Rumunią (80-85 proc. wykonania).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wojciech Balczun o pracy i korupcji na Ukrainie: Polska i Ukraina to zupełnie inne systemy

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Nie rozumiem jak w ogóle można chcieć finansować kraj, w którym ludobójcy stoją na pomnikach (bandera, szuchewycz) , nazywa się ich imieniem ulice, place, wiesza się flagę rzeźników UPA współpracujących z SS na urzędach. Oficjalnie propaguje się faszyzm, a dzieciom w szkołach ludobójstwo na polskich dzieciach mają wpajane jako bohaterstwo. Ukraina musi się rozpaść w tej wersji nazistowsko-banderowskiej i powstać od nowa ze zdrową tanką społeczną. Jeżeli mają zamiar dalej ciągnąć za sobą wóz z trupami etycznymi UPA, to na pohybel ukrainie, zostawić ją ruskim.