Żołnierze WOT rozpoczęli szkolenia na systemie Javelin; niemiecki MON chce kolejnych nakładów państwa na projekt FCAS; artyleryjski system przeciwlotniczy Korkut może trafić na Ukrainę; Ukraińcy zaprezentowali; zmodernizowany samobieżny system przeciwpancerny Szturm-S na poradzieckim podwoziu MT-LB; prototyp Sokił-300 ma być gotowy jeszcze w tym roku; Ukraińcy zaprezentowali własny, szybko latający system amunicji krążącej „Myslywec”; Mariupol chce pozyskać “Żelazną Kopułę”; oficjalnie zaprezentowano projekt ukraińskiego, ciężkiego drona bojowego przyszłości typu stealth – ACE ONE; Chiny wysłały największą w historii liczbę samolotów wojskowych w ciągu jednego dnia w międzynarodową przestrzeń powietrzną otaczającą Tajwan; Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego systemu satelitarnego; armia Stanów Zjednoczonych planuje w 2022 roku zwiększyć zasięg pocisków precyzyjnego rażenia do 1000 km; kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec zapowiedział zwiększenie wydatków na zbrojenia.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zobacz:

Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #33)

Wojsko

Żołnierze WOT rozpoczęli szkolenia na systemie Javelin.

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, tureckie drony Bayraktar TB2, które kupuje Polska, mogą trafić do bazy w Mirosławcu lub w Powidzu, a latać mają m.in. nad ulokowanym częściowo w Wielkopolsce poligonem w Nadarzycach.

Poseł rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) powiedział podczas parlamentarnego przemówienia, że to urzędnicy Stanów Zjednoczonych skłonili Polskę do zakupu uzbrojonych dronów z Turcji.

Resort obrony Niemiec zwrócił się do niemieckiego parlamentu o zgodę na przeznaczenie 4,5 mld euro, czyli 5,3 mld dolarów, na wkład państwa w kolejną fazę projektu FCAS. Projekt dotyczy budowy europejskiego myśliwca 6. generacji.

W ubiegłym tygodniu tureckie i ukraińskie media poinformowały, że koncern Aselsan zaproponował Ukrainie swój artyleryjski system przeciwlotniczy Korkut.

Ukraińskie biuro projektowe „Łucz” zaprezentowało publicznie zmodernizowany samobieżny system przeciwpancerny Szturm-S na poradzieckim podwoziu MT-LB, wyposażony w ukraińskie rakiety przeciwpancerne Barier-W o zasięgu 7 km. Całość określana jest też jako system Barier-S.

Prototyp testowy pierwszego, ukraińskiego drona uderzeniowego Sokił-300 ma być gotowy jeszcze w tym roku, a już na początku 2022 r. maszyna może po raz pierwszy wznieść się w powietrze.

Ukraińcy zaprezentowali własny, szybko latający system amunicji krążącej „Myslywec” (Myśliwy), przeznaczony do niszczenia celów nieopancerzonych, opancerzonych, fortyfikacji, a także dronów czy śmigłowców, w zależności od zastosowanego typu głowicy bojowej.

Wicemer Mariupola na południowo-wschodniej Ukrainie powiedział, że władze miasta chciałyby pozyskać izraelski system obrony przeciwrakietowej „Żelazna Kopuła”, żeby zabezpieczyć miejscowe lotnisko i móc po latach wreszcie wznowić jego działalność.

Podczas kijowskiej wystawy „Broń i Bezpieczeństwo-2021” oficjalnie zaprezentowano projekt ukraińskiego, ciężkiego drona bojowego przyszłości typu stealth – ACE ONE.

Turcy ujawnili podział prac w ramach programu budowy własnego myśliwca 5. generacji TF-X, którego prototyp zostanie zaprezentowany w marcu 2023 r. W tym celu swoje siły połączyło szereg tureckich firm zbrojeniowych. W programie uczestniczy też firma ukraińska.

Hiszpańskie firmy, na czele z Santa Bárbara Sistemas, prowadzą prace nad specjalnym zestawem zdalnego sterowania, który umożliwiłby konwersję bojowych wozów piechoty Pizarro czy przyszłych pojazdów saperskich Castor w pojazdy bezzałogowe.

Chiny wysłały największą w historii liczbę samolotów wojskowych w ciągu jednego dnia w międzynarodową przestrzeń powietrzną otaczającą Tajwan. Władze wyspy poderwały swoje myśliwce i rozmieściły w odpowiedzi systemy rakietowe obrony powietrznej. Chiny nie będą tolerować prób dążenia do niepodległości lub interwencji w sprawy Tajwanu sił zagranicznych, więc musimy odpowiadać zdecydowanie na te działania – oświadczył w środę Ma Xiaoguang, rzecznik chińskiego Biura ds. Tajwanu. Skomentował w ten sposób pojawienie się we wtorek 28 chińskich samolotów wojskowych w strefie identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu.

W porównaniu do roku 1992 Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc. Aktualnie przeznaczają na ten cel więcej środków niż Rosjanie, nadal znajdują się jednak w tyle za Stanami Zjednoczonymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjskie ministerstwo obrony otrzyma w tym roku cztery myśliwce piątej generacji Su-57 – powiedział wicepremier Rosji Jurij Borysow.

Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego systemu satelitarnego, który da Teheranowi bezprecedensową możliwość śledzenia potencjalnych celów wojskowych na Bliskim Wschodzie. Dziennik „Washington Post” powołuje się na informacje uzyskane od byłych i obecnych urzędników amerykańskich i „bliskowschodnich”.

Armia Stanów Zjednoczonych planuje w 2022 roku  zwiększyć zasięg pocisków precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile, PrSM) z 400 km do 1000 km. W maju br. pocisk osiągnął rekordowy zasięg 400 km.

Na Białorusi trwają próby wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-21B BielGrad-2, czyli zmodernizowanej wersji systemu BM-21. Od wyników testów zależy decyzja o wprowadzeniu tego uzbrojenia do użytku w białoruskiej armii.

Jeśli zostanę kanclerzem Niemiec, zwiększę wydatki na obronę do co najmniej 2 proc. PKB – oświadczył kandydat CDU/CSU na kanclerza Armin Laschet.

Litwa utrzyma wydatki na obronność na poziomie co najmniej 2 proc. PKB i stopniowo zwiększy je do 2,5 proc. do 2030 r. –  oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nausėda po przyjeździe do Brukseli na szczyt NATO.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply