Na Białorusi trwają próby wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-21B BielGrad-2, czyli zmodernizowanej wersji systemu BM-21. Od wyników testów zależy decyzja o wprowadzeniu tego uzbrojenia do użytku w białoruskiej armii.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Republiki Białoruś poinformował, że 2566. Zakład Remontowy Radioelektronicznego Uzbrojenia prowadzi państwowe testy prototypu pojazdu bojowego systemu BM-21B BielGrad-2. Jak podano, rozpoczęły się one 1 czerwca br. i potrwają do piątku 18 czerwca.

Celem testów jest weryfikacja i potwierdzenie deklarowanych charakterystyk bojowych, technicznych i operacyjnych z założeniami taktyczno-technicznymi. Sprawdzona ma także zostać możliwość próbnego przyjęcia egzemplarza do służby w białoruskiej armii.

Poinformowano też, że w ramach testów żołnierze z jednego z oddziałów wojsk rakietowych białoruskich sił zbrojnych przechodzą szkolenie na maszynie bojowej omawianego, zmodernizowanego systemu uzbrojenia.

Etapem końcowym testów będzie strzelanie bojowe na poligonach ministerstwa obrony Białorusi. Nowy sprzęt ma zostać zaprezentowany podczas targów MILEX-2021.

W grudniu 2020 roku białoruskie media podały, że prototyp zmodernizowanej wyrzutni rakietowej BielGrad-2 prowadził próbne strzelania na poligonie. W marcu br. poinformowano o zakończeniu wstępnych testów prototypu BM-21B i planowanych testach państwowych. Pierwotnie zakładano, że zakończą się one w maju.

Jak podano, system BielGrad-2 zbudowano na podwoziu kołowym MAZ-6317. Wyrzutnia posiada łącznie 40 prowadnic dla rakiet, czas odpalenia pełnej salwy wynosi 20 sekund przy kącie strzału od 0 do 55 stopni. Załoga jednej wyrzutni to 4 żołnierzy. W maszynie zainstalowano nowy system poziomowania i stabilizacji, sterowany z kabiny kierowcy. Dzięki wydłużeniu podwozia, każdy wóz przewozi dwa komplety pocisków, najpewniej to 40-60 egzemplarzy. Czas przygotowania się do strzału wynosi do 7 minut. Podczas celowania może wykorzystywać informacje przekazywany np. przez drony. Maksymalny zasięg ostrzały wynosi 35-40 km.

Zobacz: Sprzęt wojskowy białoruskiej armii na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

vpk.gov.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply