Do portu w Gdańsku przybyły kolejne systemy artylerii rakietowej Homar-K, czyli południowokoreańskie wyrzutnie K239 Chunmoo, zainstalowane na podwoziu Jelcz oraz moduły do osadzenia na nich.

O przybyciu do Polski kolejnej partii wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego poinformował w czwartek szef MON, Mariusz Błaszczak. Dotyczy to zasadniczo systemów Homar-K, czyli wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239, osadzonej na polskim pojeździe Jelcz.

„W porcie Gdańsk rozpoczął się rozładunek wyrzutni osadzonej na Jelczu oraz 4 modułów, które także zostaną osadzone na polskich ciężarówkach” – napisał Błaszczak na platformie X (dawniej Twitter).

„Na stanie naszej armii są już 2 kompletne egzemplarze na podwoziu Jelcz oraz 15 modułów, które zostaną zintegrowane w Hucie Stalowa Wola” – zaznaczył minister obrony. Dodał, że łącznie do Sił Zbrojnych trafi 218 wyrzutni wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. do gdańskiego portu drogą morską został dostarczony pierwszy egzemplarz wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej K239 CHUNMOO osadzonej na polskim pojeździe JELCZ.

Dodajmy, że na mocy porozumienia, podpisanego we wrześniu br. przez PGZ i Hanwha Aerospace ws. drugiej umowy wykonawczej na wyrzutnie K239 Chunmoo (Homar-K) wraz z pociskami kierowanymi, określone zostały zasady transferu technologii rakiet kierowanych kalibru 239 mm i samej wyrzutni. Wyrzutnie Chunmoo zostaną dostosowane do strzelania polskimi rakietami kal. 122 mm. Tym samym, rakiety do systemów HOMAR-K mają być produkowane w Polsce.

Miesiąc wcześniej firma Hanwha Aerospace poinformowała, że HOMAR-K, polska wersja K-239 Chunmoo firmy Hanwha, pod koniec lipca pomyślnie przeszła testy mobilności na poligonie. Podano też, że HOMAR-K zostanie spolonizowany integracją polskiego podwozia i głównych komponentów, ponieważ kapsuła startowa zostanie zamontowana na podwoziu 8×8 zbudowanym przez polskiego producenta Jelcz. Z systemem ma zostać zintegrowany system zarządzania polem walki TOPAZ Grupy WB. Zapowiedziano też, że produkcja zostanie całościowo przejęta w Polsce.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply