Polscy piloci z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w ramach szkolenia w USA wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na śmigłowcu bojowym AH-64E Apache.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w czwartek polscy piloci z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na śmigłowcu uderzeniowym AH-64E Apache. Odbyły się one w Fort Novosel w amerykańskim stanie Alabama. Zaznaczono, że wcześniej polscy żołnierze przeszli intensywne szkolenie teoretyczne i na symulatorze.

„16 listopada 2023 roku to wyjątkowa data w historii polskiego wojskowego lotnictwa śmigłowcowego. To nowy etap w rozwoju polskiego lotnictwa wojsk lądowych! W Fort Novosel (AL, USA), polscy piloci z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na AH-64E Apache – najbardziej zaawansowanym śmigłowcu bojowym świata. Wykonanie zadań praktycznych w powietrzu poprzedzone były intensywnym szkoleniem teoretycznym oraz symulatorowym i obejmowały takie elementy jak: sprawdzenie śmigłowca przed i po locie, manewrowanie, loty po kręgu, starty z ograniczoną mocą startową oraz lądowania sposobem samolotowym” – informuje Dowództwo Generalne RSZ na swoim oficjalnym profilu na platformie X.

O sprawie napisał też pełniący jeszcze urząd ministra obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że Polsce chce pozyskać 96 sztuk tych śmigłowców bojowych.

„Dodatkowo armia USA udostępni Wojsku Polskiemu 8 sztuk Apache do czasu docelowych dostaw. Niedawno podpisaliśmy umowę offsetową zakładającą ustanowienie zaplecza serwisowego dla kluczowych elementów śmigłowca w Polsce” – dodał szef MON.

Przypomnijmy, że 25 września Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę offsetową, w wyniku której na terenie Polski zostanie ustanowione zaplecze obsługowo-naprawcze elementów wyposażenia śmigłowca uderzeniowego APACHE. Przedmiotem umowy offsetowej jest m.in. pozyskanie zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowca, używanych w walce i rozpoznaniu, w tym układów naprowadzania i wskazywania celów. Polska ma też pozyskać zdolności w zakresie diagnozowania i weryfikacji ewentualnych niesprawności oraz częściowego serwisowania radarów kierowania ogniem LONGBOW. Umowa offsetowa obejmuje łącznie dwa zobowiązania o łącznej wartości ok. 300 mln zł, które zostaną zrealizowane w ciągu 5 lat.

Kongres USA dał zgodę na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych Apache wraz z radarami i uzbrojeniem – poinformował szef MON, Mariusz Błaszczak. Do zakończenia procedur, Amerykanie mają udostępnić nam Apache z własnych zasobów.

Przypomnijmy, że minister obrony już w maju zapowiedział, iż USA udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache do czasu, kiedy Polska otrzyma własne zakupione przez siebie maszyny. Mają stacjonować we wschodniej Polsce i ochraniać tzw. bramę brzeską.

W 2022 roku Polska wyraziła chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64 Apache. Nie podano jednak daty ewentualnych dostaw. W tym roku zgodę na zakup maszyn przez Polskę wyraził najpierw Departament Stanu (w sierpniu), a następnie Kongres (na początku września).

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply