Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wskutek pandemii koronawirusa w tym roku światowa gospodarka spadnie o 3 proc., a gospodarka strefy euro aż o 7,5 proc. Może to oznaczać najgłębsze załamanie od czasów kryzysu w latach 30. XX w. Minister finansów Francji już otwarcie mówi, że PKB tego kraju skurczy się aż o 8 procent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim raporcie ocenił, że na skutek pandemii koronawirusa światową gospodarkę czeka załamanie. MFW szacuje, że w tym roku światowy PKB odnotuje spadek o 3 proc., czyli znacznie więcej, niż w czasie kryzysu finansowego sprzed blisko 10 lat.

Fundusz przewiduje, że w 2020 roku gospodarka strefy euro skurczy się aż o 7,5 proc. W przypadku Wielkiej Brytanii prognozowany jest spadek o 6,5 proc., w USA o 5,9 proc., a w Japonii o 5,2 proc. W przypadku Chin prognozowany jest z kolei wzrost o 1,2 proc. Globalne obroty handlowe miałyby spaść w tym roku o 11 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jeszcze gorsza sytuacja miałaby dotyczyć Francji, której minister finansów Bruno Le Maire spodziewa się spadku PKB na poziomie aż 8 procent. To najgorszy wynik od II wojny światowej. Na antenie stacji BFM TV powiedział we wtorek, że takie założenie znajdzie się w zrewidowanym budżecie. Dodajmy, że jeszcze niespełna tydzień temu minister mówił o 6-procentowym spadku PKB. Dla porównania, w czasie kryzysu w 2009 roku gospodarka Francji skurczyła się o 2,9 proc. Z kolei francuski minister ds. wydatków publicznych Gerald Darmanin, zapowiedział w tym roku rekordowy deficyt budżetowy, sięgający 9 proc. PKB.

Przeczytaj: Oszacowano wyniki francuskiej gospodarki w I kwartale. Tak źle nie było od II wojny światowej

Czytaj także: Kryzys związany z koronawirusem będzie kosztował Francję ponad 100 miliardów euro

W tym kontekście przypominana jest niedawna wypowiedź szefowej MFW Kristaliny Georgiewej, według której nadchodzący kryzys gospodarczy będzie najgłębszym takim załamaniem od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku.

Jednocześnie, MFW prognozuje w przyszłym roku wzrost światowej gospodarki o 5,8 proc., zastrzegając jednak, że są to prognozy niepewne. Zależy to m.in. o czasu trwania pandemii, a także od tego, czy będziemy mieć do czynienia z drugą falą zakażeń. Nie wiadomo też, jak obowiązujące w wielu krajach restrykcje przełożą się na zachowania społeczne, a także konsumenckie. Na przykład, czy ludzie mimo oficjalnego poluzowania restrykcji będą dalej sami się izolować. Odbicie gospodarcze, mogące pojawić się z końcem tego lub na początku 2021 roku, będzie też zależne od stopnia skuteczności środków zaradczych i stymulujących stosowanych przez poszczególne kraje. Zaznaczono, że niektóre kraje mogą nie być w stanie wdrożyć odpowiednio efektywnych planów wsparcia gospodarczego i „mogą wymagać zewnętrznej pomocy”.

Przeczytaj: Gubernatorzy kluczowych stanów USA chcą „rozmrażać” gospodarkę

MFW zaapelował o koordynację działań i jak najszybsze podjęcia współpracy nad spowolnieniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i stworzeniem szczepionki.

Raport MFW przygotowywany jest co pół roku, przed spotkaniem Funduszu i Banku Światowego oraz ministrów finansów i szefów banków centralnych 20 największych gospodarek świata.

Przeczytaj: Media: rekordowe załamanie w polskim przemyśle, recesja jest już faktem

rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz