Francuska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale tego roku o 6 procent. To najgorszy wynik od 1945 roku – podała w środę agencja AFP powołując się na szacunki Banku Francji.

Z wstępnych wyliczeń Banku Francji wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku PKB Francji zmniejszyło się o 6 proc. Jeśli dodać do tego ujemny wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale poprzedniego roku (- 0,1 proc.), francuska gospodarka technicznie wkroczyła w fazę recesji – pisze AFP.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni marca, w czasie największego kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, aktywność gospodarcza we Francji spadła o 32 proc.

Podobny wstrząs francuska ekonomia przeżyła ostatnio w drugim kwartale 1968 roku w związku z rozpoczętą w maju tamtego roku falą protestów politycznych. Jednak wówczas kwartalny spadek PKB wyniósł “tylko” 5,3 proc.

Bank Francji ocenił, że każde kolejne dwa tygodnie przestojów z powodu epidemii koronawirusa będą kosztować francuską gospodarkę 1,5 proc. wzrostu gospodarczego. Jednocześnie przestrzegł przed prostą ekstrapolacją szacunków z uwagi na zmieniającą się sytuację.

Wśród najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki Bank Francji wymienił budownictwo, transport, gastronomię i hotelarstwo.

Jak pisaliśmy, Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa państw Europy. We Francji we wtorek zmarło 1417 osób.  To najwięcej w ciągu doby od początku pandemii koronawirusa. Większość z tych osób zmarła nie w szpitalach (597), ale w domach opieki nad seniorami (820). Łączna liczba ofiar śmiertelnych we Francji wynosi 10328 osób, z czego 7091 zmarłych to pacjenci szpitali, a 3237 – podopieczni domów opieki. Dane dotyczące tej drugiej kategorii wciąż są tylko cząstkowe, gdyż zaczęto je publikować dopiero od ubiegłego tygodnia. We Francji łączna liczba osób zarażonych SARS-CoV-2 wynosiła wczoraj 73 488, z tego ponad 17,4 tys. osób wyzdrowiało.

Francja wprowadziła powszechną kwarantannę dopiero 17 marca, w czasie gdy liczba zachorowań sięgnęła 6,5 tysiąca a zmarłych było prawie 150. Później przedłużono ją do 15 kwietnia, ale władze sugerują, że potrwa ona dłużej, jeśli krzywa zachorowań nie ulegnie spłaszczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / AFP / Reuters / who.int

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply