Wysocy przedstawiciele australijskiego rządu są przekonani, że USA przygotowują się do zaatakowania irańskich instalacji nuklearnych prawdopodobnie w sierpniu tego roku. – dowiedziała się australijska stacja ABC.

W zbieranie danych niezbędnych do przeprowadzenia uderzenia mają być zaangażowane australijskie instalacje militarne a także brytyjski wywiad. Może chodzić o tajny ośrodek Pine Gap leżący w australijskiej prowincji Terytorium Północne uznawany za kluczowy dla kierowania amerykańskimi satelitami szpiegowskimi. Mówi się także o możliwym udziale analityków mało znanej australijskiej agencji wywiadowczej Australian Geospatial-Intelligence Organisation. Pomoc udzielana USA przez Australię ma odbywać się w ramach tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu, do którego należą także służby wywiadowcze Wielkiej Brytanii, Kanady i Nowej Zelandii.

Źródła, z którymi rozmawiało ABC, podkreślają, że pomoc w zbieraniu danych wywiadowczych a udział w rzeczywistym ataku to dwie różne rzeczy. „Dostarczanie danych i zrozumienie tego, co się dzieje w terenie, po to aby rząd i sojusznicy byli w pełni poinformowani przy podejmowaniu decyzji jest czymś innym niż aktywne uderzenie w cel” – powiedziano australijskiej stacji.

Premier Australii Malcolm Turnbull zaprzeczył w piątek, by on, ministrowie spraw zagranicznych i obrony oraz szef sił zbrojnych mieli wiedzę na temat pomocy australijskich służb w rzekomych amerykańskich przygotowaniach do ataku na Iran, choć jednocześnie przyznał, że „prezydent Trump jasno przedstawił całemu światu swój punkt widzenia”.

Doniesienia stacji ABC poprzedziła wojna na słowa pomiędzy prezydentem Iranu a Donaldem Trumpem. „Nigdy, przenigdy nie groź Stanom Zjednoczonym, albo poniesiesz konsekwencje, jakie mało kto poniósł kiedykolwiek w historii” – napisał Trump w poniedziałek na Twitterze pod adresem Hasana Rouhaniego, który wcześniej zagroził Ameryce, by „nie bawiła się ogonem lwa, w przeciwnym razie będzie tego żałować”.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Izraela: Jesteśmy gotowi na wojnę z Iranem

Kresy.pl / abc.net.au

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    Wojska Usraela, już czekam na tych naszych Polskojęzycznych matołów którzy będą temu przyklaskiwać, a media Kurskiego będą puszczać w kółko jaki to Iran jest zły tak samo jak Asad który morduje własnych obywateli oczywiście czarna masa w to uwierzy.

    Trump i Juda za Izraelem choćby do piekła pójdą, chociaż ten pierwszy to chyba ich podstawiony człowiek, a ten drugi to zwykły Polskojęzyczny naiwny głupek.