Media: USA mogą w sierpniu zaatakować Iran

Wysocy przedstawiciele australijskiego rządu są przekonani, że USA przygotowują się do zaatakowania irańskich instalacji nuklearnych prawdopodobnie w sierpniu tego roku. – dowiedziała się australijska stacja ABC.

W zbieranie danych niezbędnych do przeprowadzenia uderzenia mają być zaangażowane australijskie instalacje militarne a także brytyjski wywiad. Może chodzić o tajny ośrodek Pine Gap leżący w australijskiej prowincji Terytorium Północne uznawany za kluczowy dla kierowania amerykańskimi satelitami szpiegowskimi. Mówi się także o możliwym udziale analityków mało znanej australijskiej agencji wywiadowczej Australian Geospatial-Intelligence Organisation. Pomoc udzielana USA przez Australię ma odbywać się w ramach tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu, do którego należą także służby wywiadowcze Wielkiej Brytanii, Kanady i Nowej Zelandii.

Źródła, z którymi rozmawiało ABC, podkreślają, że pomoc w zbieraniu danych wywiadowczych a udział w rzeczywistym ataku to dwie różne rzeczy. „Dostarczanie danych i zrozumienie tego, co się dzieje w terenie, po to aby rząd i sojusznicy byli w pełni poinformowani przy podejmowaniu decyzji jest czymś innym niż aktywne uderzenie w cel” – powiedziano australijskiej stacji.

Premier Australii Malcolm Turnbull zaprzeczył w piątek, by on, ministrowie spraw zagranicznych i obrony oraz szef sił zbrojnych mieli wiedzę na temat pomocy australijskich służb w rzekomych amerykańskich przygotowaniach do ataku na Iran, choć jednocześnie przyznał, że „prezydent Trump jasno przedstawił całemu światu swój punkt widzenia”.

Doniesienia stacji ABC poprzedziła wojna na słowa pomiędzy prezydentem Iranu a Donaldem Trumpem. „Nigdy, przenigdy nie groź Stanom Zjednoczonym, albo poniesiesz konsekwencje, jakie mało kto poniósł kiedykolwiek w historii” – napisał Trump w poniedziałek na Twitterze pod adresem Hasana Rouhaniego, który wcześniej zagroził Ameryce, by „nie bawiła się ogonem lwa, w przeciwnym razie będzie tego żałować”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Izraela: Jesteśmy gotowi na wojnę z Iranem

Kresy.pl / abc.net.au

Media: USA mogą w sierpniu zaatakować Iran
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UczSieHistorii :

    Wojska Usraela, już czekam na tych naszych Polskojęzycznych matołów którzy będą temu przyklaskiwać, a media Kurskiego będą puszczać w kółko jaki to Iran jest zły tak samo jak Asad który morduje własnych obywateli oczywiście czarna masa w to uwierzy.

    Trump i Juda za Izraelem choćby do piekła pójdą, chociaż ten pierwszy to chyba ich podstawiony człowiek, a ten drugi to zwykły Polskojęzyczny naiwny głupek.