Realizacja warunków postawionych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy przychodzi Ukrainie z wielkim trudem. Ukraińcy mogą nie zobaczyć obiecanych przez Zachód pieniędzy.

Ukraina postanowiła w czwartek o pozostawieniu cen gazu na niezmienionym poziomie, wbrew porozumieniu zawartemu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Jak pisze agencja Reutera, zmniejsza to szanse Kijowa na otrzymanie pomocy finansowej z MFW. Cena gazu pozostanie zamrożona przynajmniej do 1. września br.

Aby otrzymać pomoc finansową w wysokości 17,5 mld dolarów Ukraina zgodziła się podnieść ceny gazu dla ludności oraz dla komunalnych ciepłowni do poziomu rynkowego zgodnie z ustaloną formułą, jednak już kilkakrotnie opóźniano to posunięcie.

Podnoszenie cen powszechnie używanego przez Ukraińców gazu grozi rządzącym dalszym spadkiem popularności przez przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Ukraiński rząd nawet tego nie próbuje ukrywać. „Rząd Ukrainy podkreśla, że cena gazu jest zbyt delikatną sprawą, by podchodzić do niej w czysto matematyczny sposób” – napisano w komunikacie informującym o pozostawieniu cen na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie strona ukraińska zapewniła, że wciąż trwają rozmowy z MFW.

Opóźnianie się przez Ukrainę z wykonaniem różnych warunków pomocy finansowej spowodowało jej wstrzymanie. Jak pisze Ukraińska Prawda, do tej pory Ukrainie przepadły już cztery transze na w sumie 4,5 mld dolarów i najpewniej straci piątą transzę wysokości 1 mld dolarów, która według harmonogramu powinna być wypłacona w sierpniu br.

Nadzieję na odmrożenie pomocy finansowej dawało uchwalenie ustawy o Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym, lecz jak się okazuje, ukraińscy rządzący mają problem z realizacją innych warunków postawionych przez Zachód – oprócz urealnienia cen gazu także nie zamierzają znieść moratorium na handel ziemią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainie zabrakło pieniędzy na wypłaty emerytur

Kresy.pl / Reuters / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Warto przypomnieć,że cały czteroletni pakiet pomocowy dla Ukrainy z 2015r wart jest ok 40 mld USD,w tym: -17,5 mld USD wyłoży MFW; -7,5 mld USD wyłożą inne instytucje finansowe; zaś 15,4 mld USD to pomoc z tytułu tzw restrukturyzacji długu,lub umorzenia kredytów od posiadaczy obligacji(oczywiście pod warunkiem zgody wierzyciela).Z tytułu restrukturyzacji długu Ukrainy założono jego redukcję:5,3 mld USD w 2015r;3,4 mld USD w 2016r;4,4mld USD w 2017r;2,3 mkd USD w 2018r.Oczywiście papier wszelkie plany i pakiety przyjmieWarunkiem realizacji programu pomocowego jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych iadministracyjnych,a wśród nich najbardziej niepopularnych:15%-ową obniżkę części emerytur,oraz 3-krotny wzrost cen gazu.Banderom nie podoba się również wolny obrót ziemią i gospodarka rynkowa w lasach-na te sprawy UE naciska.