Boeing: Polska zainteresowana myśliwcami F-15EX

Boeing prezentuje Polsce myśliwiec F-15EX w ramach potencjalnego programu sprzedaży sprzętu wojskowego za granicę – poinformowała w czwartek służba prasowa firmy.

Jak czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym Boeinga, firma prezentuje Polsce myśliwiec F-15EX w ramach potencjalnego programu sprzedaży sprzętu wojskowego za granicę

Zostało to ogłoszone podczas corocznej Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Obronnego MSPO, podczas której Boeing prezentuje zaawansowane systemy, możliwości i usługi obronne.

„Zainteresowanie Polski F-15EX potwierdza jej zaangażowanie w gotowość i skuteczność swoich sił zbrojnych” – powiedział Tim Flood, starszy dyrektor ds. globalnego rozwoju biznesu na Europę i Amerykę. „F-15EX oferuje doskonałą interoperacyjność, łatwość obsługi i przystępność cenową, a także solidny plan branżowy, który wspierałby cel Polski, jakim jest rozwój niezależnych zdolności obronnych”.

Przypomnijmy, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w lipcu pozyskanie kolejnych samolotów F-35 lub zakup F-15. Słowa padły w opublikowanym w wywiadzie dla portalu Defence 24. Wicepremier zaznaczył także, że MON uważnie obserwuje “postępy prac naszych partnerów z Korei Południowej nad KF-21 Boramae”.

Wicepremier oświadczył: “Doprowadzimy do przyśpieszenia dostaw zakontraktowanych już F-35. W dalszej perspektywie planujemy jeszcze pozyskanie dodatkowych F-35 lub F-15 i obserwujemy z uwagą chociażby postępy prac naszych partnerów z Korei Południowej nad KF-21 Boramae”.

Samoloty rodziny F-15 Eagle to ciężkie myśliwce przewagi powietrznej. Są eksploatowane przez kilku użytkowników eksportowych: Japonię (myśliwskie F-15C/D, z których część ma przejść proces modernizacji), Arabię Saudyjską (myśliwskie F-15C/D oraz wielozadaniowe F-15S/SA/SR), Izrael (myśliwskie i wielozadaniowe), a także Republikę Korei, Singapur (w obu przypadkach odmiany wielozadaniowe) – wskazuje portal ZBIAM.

F-15 wszedł do użytku na początku lat siedemdziesiątych. Od tego momentu stale się unowocześnia. W przeciągu wielu dekad powstało kilka wariantów, m.in. przygotowane na eksport, pod wymagania konkretnego użytkownika. Najnowszym wariantem jest F-15EX Advanced Eagle oparty na F-15E Strike Eagle. Samolot dysponuje radarem AESA, co pozwala na obrazowanie danych w sposób charakterystyczny dla myśliwców nowej generacji. Dysponuje też zintegrowanym systemem walki elektronicznej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply