Chiny wysłały największą w historii liczbę samolotów wojskowych w ciągu jednego dnia w międzynarodową przestrzeń powietrzną otaczającą Tajwan – poinformował w środę Defense News. Władze wyspy poderwały swoje myśliwce i rozmieściły w odpowiedzi systemy rakietowe obrony powietrznej.

Jak poinformował w środę portal Defense News, Chiny wysłały największą w historii liczbę samolotów wojskowych w ciągu jednego dnia w międzynarodową przestrzeń powietrzną otaczającą Tajwan. Władze wyspy poderwały swoje myśliwce i rozmieściły w odpowiedzi systemy rakietowe obrony powietrznej.

Ministerstwo obrony narodowej Tajwanu poinformowało, że we wtorek 28 samolotów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wleciało do strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu z południowego zachodu. Samolot zawierał myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej i leciały w sześciu odrębnych grupach.

Myśliwce składały się z 14 wielozadaniowych samolotów szturmowych Shenyang J-16 i sześciu J-11 wraz z czterema bombowcami Xi’an H-6. Pozostała część to samoloty walki elektronicznej, zwalczania okrętów podwodnych. Około trzech z tych grup poleciało na zachodni Pacyfik przez kanał Bashi na południe od Tajwanu.

Tajwan oskarżył Chiny o próbę wyczerpania sił powietrznych wyspy regularnymi przelotami. W Pekinie rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu, Ma Xiaoguang, powiedział, że ostatnie przeloty były odpowiedzią na „akty zmowy” między Tajwanem a „siłami zagranicznymi” w dążeniu do zapewnienia niepodległości Tajwanu. Chiny postrzegają samorządny Tajwan jako zbuntowaną prowincję i obiecały ponowne połączenie wyspy z kontynentem.

Przeloty miały miejsce tego samego dnia, w którym US Navy poinformowała, że ​​grupa okrętów kierowana przez lotniskowiec Ronald Reagan weszła na Morze Południowochińskie przez kanał Bashi. Powołując się na rzecznika grupy Reuters poinformował, że marynarka wojenna nie miała żadnych interakcji z chińskimi samolotami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przed wtorkowym przelotem analityk z Narodowego Instytutu Studiów nad Obronnością japońskiego ministerstwa obrony wskazał na wzór chińskiej aktywności lotniczej w pobliżu Tajwanu.

W swoim komentarzu, opublikowanym 8 czerwca, Masayoshi Monma zauważył, że H-6, które mogą przenosić przeciwokrętowe pociski naddźwiękowe i manewrujące, były aktywne wokół Tajwanu, gdy grupa uderzeniowa lotniskowców pod przywództwem USS Theodore Roosevelt przepłynęła kanał Bashi pod koniec stycznia 2021 roku. Dodał, że na podstawie danych opublikowanych przez ministerstwo obrony Tajwanu obecne tam były również myśliwce i samoloty wczesnego ostrzegania. Spekulował, że były to ćwiczenia eskortowania bombowców.

Zobacz też: Tajwan rozpoczął masową produkcję pocisków dalekiego zasięgu

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz