Przemawiając w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie w piętnastą rocznicę ustawy antysecesyjnej Li Zuocheng, członek Centralnej Komisji Wojskowej, przekazywał, że użycie siły w celu włączenia Tajwanu do Chin jest możliwe – poinformował w  piątek Reuters.

Jak przekazała w piątek Agencja Prasowa Reuters, chiński generał Li Zuocheng podczas swojej przemowy stwierdził, że jeżeli Tajwan zdecyduje się na ogłoszenie niepodległości lub wyczerpią się opcje pokojowe, Chińska Republika Ludowa może użyć siły w celu przyłączenia wyspy do państwa.

Ustawa z 2005 roku daje krajowi podstawę prawną do działań militarnych przeciwko Tajwanowi, jeśli odłączy się lub przynajmniej podejmie działania niepodległościowe.

„Jeśli utracona zostanie możliwość pokojowego zjednoczenia, siły zbrojne ludu, wraz z całym narodem, w tym ludem Tajwanu, podejmą wszelkie niezbędne kroki, aby zdecydowanie zniszczyć wszelkie separatystyczne spiski lub działania” – poinformował Li. „Nie obiecujemy rezygnacji z użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków, aby ustabilizować i kontrolować sytuację w Cieśninie Tajwańskiej”.

Zobacz też: Tajwan zarzuca Światowej Organizacji Zdrowia niereagowanie na pierwsze informacje o koronawirusie

Li jest jednym z niewielu starszych oficerów w Chinach z doświadczeniem bojowym, brał udział w nieudanej inwazji Chin na Wietnam w 1979 roku. Tajwan jest najbardziej drażliwą kwestią terytorialną Chin. Pekin twierdzi, że jest to chińska prowincja i potępił poparcie administracji Trumpa dla wyspy.

Li Zhanshu, trzeci najwyższy rangą przywódca chińskiej partii komunistycznej i szef chińskiego parlamentu, przekazał na tym samym wydarzeniu, że środki militarne są opcją ostateczną.

„Tak długo, jak istnieje najmniejsza szansa na pokojowe rozwiązanie, będziemy się starać o to sto razy” – mówił. Dodał jednak: „Ostrzegamy surowo niepodległościowe i separatystyczne siły Tajwanu, ścieżka niepodległości Tajwanu prowadzi w ślepy zaułek, każde złamanie tego prawa będzie surowo karane”.

Tajwan nie wykazywał zainteresowania zjednoczeniem się z kontynentalnymi Chinami. Potępił powtarzające się ćwiczenia wojskowe Chin w pobliżu wyspy i odrzucił chińską ofertę modelu „jednego kraju, dwóch systemów” o wysokim stopniu autonomii.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply