Po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję prezydent władz na Tajwanie Tsai Ing-wen zakwestionowała formułę „jednych Chin” obejmujących zarówno tę wyspę jak i Chińską Republikę Ludową.

W środę Tsai Ing-wen została zaprzysiężona na drugą kadencję w roli prezydenta władz na Tajwanie, uznawanych przez małą grupę państw za Republikę Chińską. W czasie swojego inauguracyjnego przemówienia Tsai oznajmiła, że stosunki między władzami w Tajpej, a władzami Chińskiej Republiki Ludowej doszły do przełomowego punktu. „Nie zaakceptujemy sposobu w jaki Pekin używa [koncepcji] <<Jeden kraj, dwa systemy>> do obniżenia [rangi] Tajwanu i podważenia status quo w cieśninie [oddzielającej Tajwan od kontynentalnych Chin]” – ogłosiła prezydent władz na wyspie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak zaznaczyła Tsai – „Obie strony mają obowiązek znalezienia drogi współżycia w długim terminie i zapobiegania intensyfikacji antagonizmu i różnic” – zacytowała agencja informacyjna AFP. Prezydent władz na Tajwanie zapewniła przy tym, że jej stanowisko wyznaczają „pokój, równy parytet, demokracja i dialog”.

Na przemówienie Tsai już odpowiedziało Biuro do Spraw Tajwanu rządu ChRL. Jak zadeklarowały władze w Pekinie. nie dadzą one „żadnej przestrzeni dla niepodległościowych i separatystycznych działań Tajwanu”. Pekin uznaje, że „Ponowne zjednoczenie jest historyczną nieuchronnością wielkiej rewitalizacji narodu chińskiego”. Agenda chińskiego rządu zadeklarowała – „Mamy silną wolę, pełne zaufanie i wystarczającą zdolność do obrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej”.

Tsai wywodzi się z Demokratycznej Partii Postępowej, która tradycyjnie opowiada się za przeformułowaniem państwowości Tajwanu w niepodległy, niechiński podmiot stosunków międzynarodowych. Partia ta wygrała styczniowe wybory parlamentarne na wyspie.

Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Dopiero w 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Formuła „Jeden kraj – dwa systemy” jest obecnie stosowana przez władze ChRL wobec dawnej kolonii brytyjskiej Hongkongu.

Czytaj także: W wyborach na Tajwanie zwyciężył antypekiński kandydat

france24.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz