Spółki-córki Gazrpomu zaskarżyły do Trybunału Unii Europejskiej ubiegłoroczną nowelizację tak zwanej dyrektywy gazowej, która objęła działaniem trzeciego pakietu energetycznego gazociąg Nord Stream 2.

Nowelizacja prawa europejskiego w tym względzie zakła, że zapisami trzeciego pakietu energetycznego objęte zostają także rurociągi ułożone na dnie morskim na wodach terytorialnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Trzeci pakiet energetyczny stanowi, że jeden podmiot komercyjny nie może być jednocześnie właścicielem gazociągu i jego jedynym eksploatatorem. Zobowiązuje właściciela do zapewnienia bez dyskryminacji dostępu do gazociągu także innym operatorom.

Spółki Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG budujące kolejne dwie nitki gazociągu Nord Stream uznały nowelizację dyrektywy gazowej za naruszającą ich uprawnione interesy. W związku z tym złożyły skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Skargę rozpatrzyła pierwsza instancja tego trybunału – Sąd UE. Jak podał w środę portal “Dziennika Gazety Prawnej” sędziowie z Luksemburga odrzucili argumentację spółek, że nowe przepisy zmuszą je do sprzedaży gazociągu, którego budowę rozpoczętą jeszcze w innych uwarunkowaniach prawnych lub do wielkich zmian w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa i zarządzania inwestycją. Rosjanie domagali się uchylenia całości bądź stwierdzenia nieważności części dyrektywy.

Sąd UE podtrzymał zapisy dyrektywy uznając, że mogłaby ona nie mieć zastosowanie tylko wobec tych inwestycji, które zapewniają dywersyfikację dostaw wobec obecnie funkcjonujących źródeł surowca. “Sąd UE podkreślił, że rosyjskie spółki mogą się ubiegać przed niemieckim organem regulacyjnym o zastosowanie odstępstwa, a jeśli go nie dostaną – zaskarżyć decyzję przed tamtejszym sądem, powołując się na nieważność nowelizacji dyrektywy gazowej” – napisano na portalu.

To już kolejna przegrana Rosjan w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W piątek niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (BNetzA) zadecydowała o odrzuceniu wniosku budujących Nord Stream 2 spółek o wyłączenie tej magistrali spod unijnej dyrektywy gazowej.

serwisy.gazetaprawna.pl/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply