W porównaniu do roku 1992 Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc. Aktualnie przeznaczają na ten cel więcej środków niż Rosjanie, nadal znajdują się jednak w tyle za Stanami Zjednoczonymi.

Od 1992 roku Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc. W 2020 r. Chińczycy wydali na te cele około 245 mld dolarów. Wyprzedzili znacznie Rosję, która przeznaczyła na ten cel około 67 mld dolarów, lecz nadal znajdują się daleko w tyle za USA (około 767 mld dolarów w 2020 roku) – podkreślił portal Statista w środę.

Zbrojenia Chin mają jednak swoje konsekwencje – zwraca uwagę portal Statista. Rosnący potencjał militarny Chin był powodem, dla którego prezydent Donald Trump wypowiedział w 2019 r. układ INF z Rosją. ChRL nie była co prawda stroną układu, lecz biorąc pod uwagę bliskość Rosji do Chin, chińskie pociski nuklearne średniego zasięgu przyczyniły się do strategicznie niekorzystnej dla USA sytuacji. Trump dążył więc do zawarcia trójstronnego porozumienia zarówno z Chinami, jak i z Rosją, lecz Chiny stwierdziły, że nie chcą przystąpić do takiej umowy.

Zobacz także: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z Chinami

INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) – “Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” został podpisany w latach 80. prze USA i ZSRR w celach rozbrojeniowych. Przewidziano w nim, że obie strony muszą zlikwidować lądowe rakiety balistyczne, a także pociski średniego i pośredniego zasięgu.

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku Rosja i USA zgodziły się na przedłużenie traktatu o środkach dalszej redukcji i ograniczenia strategicznej broni ofensywnej (Nowy START).

Zobacz także: Morze Południowochińskie: ćwiczenia dwóch grup lotniskowców

statista.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply