Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #32)

Białoruskie władze zadecydowały o rozpoczęciu stopniowej marginalizacji języka polskiego w Szkole nr 36 w Grodnie; według rzeczniczki prezydenta Białorusi, trzy polskie działaczki zostały uwolnione dzięki interwencji pierwszego prezydenta Kazachstanu; Andrzej Poczobut zachorował na Covid-19; Andrzej Duda złożył kwiaty pod krzyżem upamiętniającym białoruskich cywilów, którzy zginęli podczas akcji pacyfikacyjnej oddziału “Burego”; banderowskie hasło na koszulkach reprezentacji Ukrainy w piłce nożnej ma zostać zakryte; NBU zapowiedział wprowadzenie do obiegu monety Jewhen Konowalec.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kresy

Białoruskie władze zadecydowały o rozpoczęciu stopniowej marginalizacji języka polskiego w Szkole nr 36 w Grodnie, która do tej pory służyła polskiej mniejszości narodowej. Jak podał portal Znadniemna.pl – „W nowym roku szkolnym w Polskiej Szkole w Grodnie, czyli w Szkole Średniej nr 36 z polskim językiem wykładowym pojawi się pierwsza klasa, w której wszystkie przedmioty będą nauczane w języku białoruskim”. Powołując się na informacje gazety „Grodnienskaja Prawda” o planach władz, język polski ma zostać zmarginalizowany do pozycji jednego z nauczanych przedmiotów. Język polski miałby być używany jeszcze tylko w nauczaniu przedmiotu „Literatura polska”.

Szkoła nr 36 była do tej pory jedną z dwóch szkół publicznych w których proces nauczania była realizowany w języku polskim. Drugą była Szkoła nr 8 w Wołkowysku. Jak na razie brak informacji aby analogiczne zmiany zostały zastosowane w stosunku do niej. Natomiast według informacji jakie uzyskaliśmy u źródeł wśród Polaków z Wołkowyska w nowym roku szkolnym w Szkole nr 8 zostanie utworzona tylko jednak klasa złożona z 18 uczniów. Do tej pory każdego roku w tej szkole z polskim językiem nauczania tworzono dwie klasy.

Według rzeczniczki prezydenta Białorusi, trzy polskie działaczki zostały uwolnione dzięki interwencji pierwszego prezydenta Kazachstanu, Nursułtana Nazarbajewa, a nie dzięki polskiej dyplomacji. „Rz” pisze, że do interwencji Nazarbajewa doszło właśnie na skutek „zabiegów dyplomatycznych” Warszawy.

Andrzej Poczobut, przetrzymywany w areszcie w Żodzino pod Mińskiem działacz Związku Polaków na Białorusi zachorował na COVID-19. Poczobut miał przekazać informacje przez innych aresztantów.

Wcześniej Oksana Poczobut otrzymała list, według którego jej mąż po nie zgodzeniu się na wyjazd do Polski w zamian za zwolnienie, odczuł pogorszenie traktowania przez służbę więzienną.

Podczas wizyty na Podlasiu prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod krzyżem upamiętniającym białoruskich cywilów, którzy zginęli podczas akcji pacyfikacyjnej oddziału NZW, którego dowódcą był kpt. Romuald Rajs „Bury”. Duda spotkał się też z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. Podkreślał, że nie można dopuścić do skłócenia Polaków i Białorusinów.

Przewodniczący Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko poinformował w piątek o osiągnięciu „kompromisu” z UEFA w sprawie wyglądu koszulek reprezentacji Ukrainy w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej. Banderowskie hasło „Herojam sława” (Chwała bohaterom) pozostanie na koszulkach reprezentacji Ukrainy, ale będzie zakryte emblematem, na którym znajdzie się mapa Ukrainy wraz z Krymem, tryzub i hasło „Sława Ukrajini” (Chwała Ukrainie). Wcześniej Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło. UEFA przyjęła do wiadomości decyzję Komitetu Wykonawczego Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej o uznaniu banderowskiego hasła za oficjalny element ukraińskiej symboliki piłkarskiej i poprosiła o czas na dalsze zbadanie tej kwestii po zakończeniu Euro 2020.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zapowiedział w ubiegłym tygodniu wprowadzenie do obiegu pamiątkowej monety „Jewhen Konowałeć” (Jewhen Konowalec). Jest ona poświęcona działaczowi, który m.in. stał na czele Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która w II RP prowadziła działalność terrorystyczną.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply