Przewodniczący Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko poinformował w piątek o osiągnięciu “kompromisu” z UEFA w sprawie wyglądu koszulek reprezentacji Ukrainy w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Banderowskie hasło “Herojam sława” (Chwała bohaterom) pozostanie na koszulkach reprezentacji Ukrainy, ale będzie zakryte emblematem, na którym znajdzie się mapa Ukrainy, tryzub i hasło “Sława Ukrajini” (Chwała Ukrainie) – twierdzi RMF FM powołując się na słowa szefa ukraińskiego związku piłkarskiego Andrija Pawełki.

“Negocjacje z UEFA w sprawie nowego wzoru stroju reprezentacji Ukrainy dobiegły końca. Były bardzo trudne, kilka razy dosłownie utknęły w martwym punkcie… Wyniki negocjacji są następujące: na milionach wyprodukowanych koszulek pozostają hasła +Chwała Ukrainie+ i +chwała bohaterom!+, wyobrażenie mapy Ukrainy z jej niepodzielnymi granicami – z Krymem, Donieckiem, Ługańskiem i tysiącami innych miast. Nigdzie na świecie nie będzie zakazu wolnej sprzedaży koszulek z oficjalnymi piłkarskimi symbolami naszego państwa” – cytuje słowa Pawełki ukraińska agencja prasowa Ukrinform. “Hasło +Chwała bohaterom!+ zostanie umieszczone za mapą, w centrum granic zjednoczonej Ukrainy i wierzę, że będzie prawdziwym talizmanem dla naszych chłopaków” – dodawał szef ukraińskiego związku piłkarskiego.

Według RMF FM taki strój będzie obowiązywał tylko podczas mistrzostw Europy.

Pawełko zaznaczył, że UEFA przyjęła do wiadomości dzisiejszą decyzję Komitetu Wykonawczego Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej o uznaniu banderowskiego hasła za oficjalny element ukraińskiej symboliki piłkarskiej i poprosiła o czas na dalsze zbadanie tej kwestii po zakończeniu Euro 2020.

Rosyjska agencja TASS dowiedziała się, że podczas Euro 2020 delegaci UEFA będą przed każdym meczem sprawdzać, czy hasło “Chwała bohaterom!” jest zakryte.

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”.

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła „Herojam Sława!” jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Kresy.pl / rmf24.pl / ukrinform.ua / tass.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply