Hasło „Sława Ukrajini, herojam sława”, czyli banderowskie pozdrowienie, oficjalnie stało się elementem ukraińskiej symboliki piłkarskiej. Zdecydowała o tym Federacja Piłki Nożnej Ukrainy.

Przypomnijmy, że zgodnie z czwartkową decyzją UEFA, Ukraina ma usunąć z koszulek swojej reprezentacji piłkarskiej hasło „Herojam Sława”, będące częścią banderowskiego pozdrowienia. Uznano je za „wyraźnie polityczne w swojej naturze”. Wcześniej skargę w tej sprawie złożyła Rosja. Oburzyło to prezesa Federacji Piłki Nożnej Ukrainy (UAF), Andrija Pawełkę, który oświadczył, że hasło „Herojam sława” jest „tradycyjnym piłkarskim pozdrowieniem” kibiców reprezentacji Ukrainy. Zapowiedział nie tylko, że będzie rozmawiał z UEFA ws. zmiany decyzji, ale również, że na najbliższym posiedzeniu komitetu wykonawczego UAF zostanie przedstawiony wniosek, by zatwierdzić status haseł „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława jako oficjalnej symboliki piłkarskiej Ukrainy.

Rzeczywiście, decyzję w tej sprawie podjął w piątek 45-osobowy komitet wykonawczy UAF, który jednogłośnie zatwierdził propozycję Pawełki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Komitet Wykonawczy zatwierdził oficjalny, piłkarski status haseł „Sława Ukrajini!” i „Herojam sława!”, które już od wielu lat są pozdrowieniem dla milionów naszych kibiców w naszym kraju i na całym świecie. Na wszystkich meczach naszej reprezentacji!” – poinformował na Facebooku Andrij Pawełko. Przy tej okazji zatwierdzono też tzw. duży herb UAF w postaci mapy Ukrainy, wraz z Krymem i całością Donbasu, z tryzubem w centrum.

„Unikalny, narodowy kod piłkarski, jakie mają w sobie te atrybuty, zjednoczył wszystkich Ukraińców, z różnych regionów Ukrainy i naszych rodaków z różnych krajów i kontynentów” – oświadczył szef UAF. „Gratulacje dla całej piłkarskiej Ukrainy z okazji tej historycznej decyzji!”.

Swój wpis zakończył, podobnie jak wcześniejsze, banderowskim pozdrowieniem: „Sława Ukrajini! HEROJAM SŁAWA!” [podkr. oryg. – red.].

W sprawie wcześniej wypowiedziała się kancelaria prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. W swoim komentarzu Biuro Prezydenta Ukrainy oświadczyło, że hasło „Sława Ukrajini” nie może wzbudzać żadnych zastrzeżeń, a odezwa „Herojam Sława” jest zapisana „w duszy każdego Ukraińca”.

Czytaj także: Zełenski zadowolony z „szokującego” wzoru koszulek reprezentacji Ukrainy [+FOTO]

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”. Nowe koszulki ukraińskiej reprezentacji pochwaliła z kolei ambasada USA w Kijowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła „Herojam Sława!” jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Dodajmy, że w dniu, w którym UEFA nakazała ukraińskiemu związkowi piłki nożnej usunięcie z koszulek reprezentacji Ukrainy banderowskiego hasła, dyplomaci USA przywdziali te koszulki wyrażając dla nich aprobatę.

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Przeczytaj: Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”

Czytaj także: Sława Ukrainie” i „płoń Belgradzie”. Chorwacki piłkarz znów bohaterem kontrowersyjnego filmu [+VIDEO]

Facebook / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz