Szef Federacji Piłki Nożnej Ukrainy: „Herojam sława” to tradycyjne piłkarskie pozdrowienie ukraińskich kibiców

Prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy twierdzi, że „Herojam sława”, odezwa banderowskiego pozdrowienia, jest „tradycyjnym piłkarskim pozdrowieniem” kibiców reprezentacji Ukrainy. Hasła broni też kancelaria prezydenta Ukrainy, twierdząc, że jest zapisane „w duszy każdego Ukraińca”.

Przypomnijmy, że zgodnie z czwartkową decyzją UEFA, Ukraina ma usunąć z koszulek swojej reprezentacji piłkarskiej hasło „Herojam Sława”, będące częścią banderowskiego pozdrowienia. Uznano je za „wyraźnie polityczne w swojej naturze”. Wcześniej skargę w tej sprawie złożyła Rosja.

W sprawie wypowiedziała się kancelaria prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. W swoim komentarzu Biuro Prezydenta Ukrainy oświadczyło, że hasło „Sława Ukrajini” nie może wzbudzać żadnych zastrzeżeń, a odezwa „Herojam Sława” jest zapisana „w duszy każdego Ukraińca”.

Czytaj także: Zełenski zadowolony z „szokującego” wzoru koszulek reprezentacji Ukrainy [+FOTO]

„Państwo ukraińskie szanuje zasady, jakimi kierują się w swojej działalności takie międzynarodowe organizacje sportowe, jak UEFA i decyzje, jakie mają podejmować bez żadnego wpływu politycznego czy ingerencji” – zaznacza kancelaria.

„Nasi piłkarze będą starali się rozsławiać swój kraj na boiskach Europy. Dlatego hasło ‘Sława Ukrajini’ na stroju reprezentacji narodowej jest całkowicie słuszne i nie może wzbudzać żadnych zastrzeżeń. A kiedy każdy Ukrainiec, który jest prawdziwym patriotą swojej ojczyzny, słyszy ‘Sława Ukrajini’, to u niego już podświadomie pojawia się hasło-odezwa ‘Herojam Sława!’. Te frazy są zapisane w duszy każdego Ukraińca” – podkreślono. Jednocześnie, kancelaria Zełenskiego nie skonkretyzowała bardziej swojego stanowiska względem żądania ze strony UEFA.

Tego samego dnia Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, poinformował za pośrednictwem Facebooka, że jeszcze w środę wieczorem otrzymano list od UEFA na temat nowych decyzji dotyczących koszulek ukraińskiej reprezentacji. W związku z tym, w czwartek rano pilnie poleciał do Rzymu na rozmowy z przedstawicielami tej organizacji.

Według Pawełki, UEFA w swoim piśmie potwierdziła, że projekt strojów pierwotnie został zaakceptowany w całości, włącznie z hasłem „Herojam Sława”. Jego zdaniem, to banderowskie zawołanie jest „tradycyjnym piłkarskim pozdrowieniem” ukraińskich kibiców.

„To hasło już od dawna jest tradycyjnym pozdrowieniem dla naszych kibiców na wszystkich stadionach i na wszystkich meczach reprezentacji narodowej Ukrainy! Ono jest piłkarskie i właśnie dlatego zostało zatwierdzone przez UEFA” – twierdzi Pawełka. Zaznaczył, że ukraińska federacja piłkarska zawsze respektowała zasady najwyższych organów piłkarskich i teraz też tak będzie. Swój wpis zakończył banderowskim pozdrowieniem: „Sława Ukrajini! HEROJAM SŁAWA!” [podk. Oryg. – red.].

W kolejnym wpisie zamieszczonym w czwartek późnym wieczorem Pawełka zapowiada, że będzie starał się doprowadzić UEFA do zmiany decyzji.

“Piłkarskie symbole Ukrainy, od dawna uznawane przez wszystkich naszych kibiców i społeczność piłkarską w ogóle, muszą być chronione i uwiecznione w piłkarskiej tradycji naszego kraju” – podkreślił. Podziękował też za wsparcie ze strony fanów, kibiców. Twierdził też, że ci, którzy chcieli usunięcia hasła “Herojam Sława”, faktycznie przyczynili się do jego rozpropagowania przez media, w tym w języku angielskim.

Pod żadnym pozorem hasła „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława” nie mogą zniknąć, bo nie ma takiej siły, która mogłaby wykorzenić te słowa ze świadomości Ukraińców lub przesłonić ich niesamowitą energię” – zaznaczył. Dodał, że w piątek rano odbędą się dalsze rozmowy z UEFA.

Pawełko poinformował też, że na najbliższym posiedzeniu komitetu wykonawczego Federacji Piłki Nożnej Ukrainy zostanie przedstawiony wniosek, by zatwierdzić status haseł „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława”, czyli banderowskiego pozdrowienia, jako oficjalnej symboliki piłkarskiej Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”. Nowe koszulki ukraińskiej reprezentacji pochwaliła z kolei ambasada USA w Kijowie.

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła „Herojam Sława!” jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Dodajmy, że w dniu, w którym UEFA nakazała ukraińskiemu związkowi piłki nożnej usunięcie z koszulek reprezentacji Ukrainy banderowskiego hasła, dyplomaci USA przywdziali te koszulki wyrażając dla nich aprobatę.

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Przeczytaj: Ukraińska ambasada porównała banderowskie zawołanie do hasła „Żeby Polska była Polską”

Czytaj także: „Sława Ukrainie” i „płoń Belgradzie”. Chorwacki piłkarz znów bohaterem kontrowersyjnego filmu [+VIDEO]

[AKTUALIZACJA, 11 VI 2021r. – dodano akapit dotyczący zapowiedzi statusu haseł „Sława Ukrainie” i „Herojam Sława”]

Facebook / pravda.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Wg licznych “polskich” mediów zawołanie to jest zawołaniem wojska. Może jakiś list Terleckiego, gdyż nie wiedzą, że było to zawołanie bandytów z UPA. Za komuny dziennikarze byli o wiele lepiej szkoleni, ale tak samo podlegli władzy co obecnie.