Dyplomaci USA z ambasady w Kijowie ubrali koszulki z banderowskim hasłem [+FOTO]

W dniu, w którym UEFA nakazała ukraińskiemu związkowi piłki nożnej usunięcie z koszulek reprezentacji Ukrainy banderowskiego hasła, dyplomaci USA przywdziali te koszulki wyrażając dla nich aprobatę.

Fotografie amerykańskich dyplomatów ubranych w kontrowersyjne koszulki opublikowano w czwartek oficjalnym twitterowym koncie ambasady USA w Kijowie. Jak zauważył portal Ukraińska Prawda, wśród nich znalazła się tymczasowa chargé d’affaires Kristina Kvien, czyli obecnie najwyższy rangą amerykański dyplomata na Ukrainie.

“Nie możemy doczekać się na pierwszy mecz w niedzielę! Nie wiemy, kto wygra, ale ukraińska drużyna będzie wyglądać świetnie!” – napisano na twitterowym koncie ambasady.

Przypomnijmy, że 7 czerwca amerykańska placówka również na Twitterze napisała, że podoba jej się nowy wzór koszulki reprezentacji Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”.

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła “Herojam Sława!” jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kresy.pl / pravda.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Ich świadomość kwestii historycznych dotyczących nazistowskiej ideologii oun-upa jest żadna, Ale dla dokopania Rosji przybrali by się nawet w mundury SS, to z kolei nie spodobało by się braciom starszym w wierze. I jak tu żyć, panie….?