Dyplomaci USA z ambasady w Kijowie ubrali koszulki z banderowskim hasłem [+FOTO]

W dniu, w którym UEFA nakazała ukraińskiemu związkowi piłki nożnej usunięcie z koszulek reprezentacji Ukrainy banderowskiego hasła, dyplomaci USA przywdziali te koszulki wyrażając dla nich aprobatę.

Fotografie amerykańskich dyplomatów ubranych w kontrowersyjne koszulki opublikowano w czwartek oficjalnym twitterowym koncie ambasady USA w Kijowie. Jak zauważył portal Ukraińska Prawda, wśród nich znalazła się tymczasowa chargé d’affaires Kristina Kvien, czyli obecnie najwyższy rangą amerykański dyplomata na Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nie możemy doczekać się na pierwszy mecz w niedzielę! Nie wiemy, kto wygra, ale ukraińska drużyna będzie wyglądać świetnie!” – napisano na twitterowym koncie ambasady.

Przypomnijmy, że 7 czerwca amerykańska placówka również na Twitterze napisała, że podoba jej się nowy wzór koszulki reprezentacji Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”.

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek organizacja ta nakazała Ukrainie usunięcie hasła „Herojam Sława!” jako zawołania „wyraźnie politycznego w swojej naturze”. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, które „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kresy.pl / pravda.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Ich świadomość kwestii historycznych dotyczących nazistowskiej ideologii oun-upa jest żadna, Ale dla dokopania Rosji przybrali by się nawet w mundury SS, to z kolei nie spodobało by się braciom starszym w wierze. I jak tu żyć, panie….?