Zgodnie z decyzją UEFA, Ukraina ma usunąć z koszulek swojej reprezentacji piłkarskiej hasło „Herojam Sława”, będące częścią banderowskiego pozdrowienia. Uznano je za „wyraźnie polityczne w swojej naturze”. Wcześniej skargę w tej sprawie złożyła Rosja.

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”. Nowe koszulki ukraińskiej reprezentacji pochwaliła z kolei ambasada USA w Kijowie.

Czytaj także: Zełenski zadowolony z „szokującego” wzoru koszulek reprezentacji Ukrainy [+FOTO]

We wtorek Rosja wysłała do UEFA oficjalną skargę w sprawie koszulek reprezentacji Ukrainy. Chodziło o kontury państwa ukraińskiego, uwzględniające anektowany przez Rosję Krym i całość Donbasu, a także banderowskie hasło.

W czwartek organizacja ta nakazała Ukrainie wprowadzenie zmian. UEFA uznała, że kontury Ukrainy w takiej formie są dopuszczalne. To samo dotyczy zawołania „Sława Ukrajini”, gdyż „samo w sobie może być uznane za ogólne i apolityczne sformułowanie o znaczeniu ogólnonarodowym”.

Inaczej ma się sprawa z drugą częścią pozdrowienia, „Herojam Sława!”. UEFA uznała to zawołanie za „wyraźnie polityczne w swojej naturze” i nakazała Ukraińcom usunięcie go z koszulek jej reprezentacji.

Według stanowiska UEFA, „ta specyficzna kombinacja dwóch haseł [„Sława Ukrajini. Herojam Sława” – red.] jest uznawana za wyraźnie polityczną w swojej naturze, posiadając znaczenie historyczne i militarne”.

To konkretne hasło [Herojam Sława” – red.] na wewnętrznej stronie koszulki musi zatem zostać usunięte, dla możliwości użytku w meczach rywalizacyjnych UEFA” – podkreślono.

Informacje początkowo podawały m.in. rosyjska agencja TASS oraz serwis „The Moscow Times”. Później poinformowała o tym także agencja Reuters.

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Zobacz także: Euro 2020 – kto jest faworytem bukmacherów?

Czytaj także: Wjatrowycz: „Sława Ukrainie” to hasło banderowskie

espn.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply