Zełenski zadowolony z „szokującego” wzoru koszulek reprezentacji Ukrainy [+FOTO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał w prezencie koszulkę reprezentacji Ukrainy ze swoim nazwiskiem uszytą według nowego wzoru. Wyraził przy tym zadowolenie, że nowy wzór „potrafi szokować”.

Jak pisaliśmy, w niedzielę Andrij Pawełko, prezes Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, zaprezentował na Facebooku koszulki, w których ukraińscy piłkarze wystąpią na nadchodzących mistrzostwach Europy. Na kołnierzyku koszulki znalazło się hasło „Sława Ukrajini. Herojam Sława”, które stanowiło oficjalne pozdrowienie wśród band OUN i UPA. Ponadto na koszulce znalazły się kontury Ukrainy włącznie z anektowanym Krymem, co rosyjskie władze uznały za „upolitycznianie piłki nożnej”.

Taki wygląd koszulki najwyraźniej spodobał się prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, który otrzymał koszulkę według nowego wzoru ze swoim nazwiskiem i numerem 95 (co jest nawiązaniem do nazwy jego firmy producenckiej z czasów kariery aktorskiej – Kwartał 95). Prezentując we wtorek koszulkę na Instagramie Zełenski z wyraźną satysfakcją przyznał, że koszulka może szokować.

„Nowy strój reprezentacji Ukrainy w piłce nożnej jest zdecydowanie wyjątkowy. On potrafi szokować. Zawiera kilka ważnych symboli, które jednoczą Ukraińców od Ługańska po Użhorod, od Czernihowa po Sewastopol” – napisał ukraiński prezydent dodając, że Ukraina jest „jedna i niepodzielna” a Krym do niej należy.

Przypomnijmy, że nowe koszulki ukraińskiej reprezentacji pochwaliła też na Twitterze ambasada USA w Kijowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a w październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kresy.pl 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz