Domagoj Vida ponownie znalazł się w centrum uwagi z powodu swoich pozaboiskowych zachowań.

W internecie pojawił się kolejny film o politycznym podtekście z piłkarzem reprezentacji Chorwacji Domagojem Vidą w roli głównej. Poprzedni filmik z jego udziałem zakończył się udzieleniem mu upomnienia przez FIFA i odseparowaniem od reprezentacji drugiego trenera.

Na opublikowanym w poniedziałek w serwisie Instagram filmiku widać Vidę z butelką w ręku, który wykrzykuje m.in. hasło „Sława Ukrajini” a także „Belgrad gori”, co można przetłumaczyć jako „płoń, Belgradzie”. Film wywołał oburzenie kibiców w Serbii, którzy uznali, że Vida chce spalenia serbskiej stolicy. Niektóre media nazwały do „ustaszem”.

Tymczasem serbski serwis Alo.rs twierdzi, że film nie zawiera antyserbskiego przesłania. Na nagraniu Vida ma pozdrawiać serbskiego właściciela kijowskiego baru „Belgrad” – Jovana, a „płoń Belgradzie” ma oznaczać wezwanie do dobrej zabawy właśnie w tymże lokalu. Vida przez kilka lat był piłkarzem kijowskiego Dynama. O niewinnych intencjach zawodnika ma także świadczyć to, że na filmie wraz z jednym trenerów – Ivicą Oliciem – śpiewa serbską pieśń „Kafana je moja sudbina”.

Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem dyscyplinarnym FIFA, za „prowokowanie publiczności podczas meczu” poprzez wznoszenie „haseł politycznych w jakiejkolwiek formie” grozi zawieszenie na dwa mecze i kara 5 tys. franków. W niedzielę FIFA udzieliła Vidzie upomnienia w związku z ukazaniem się w sieci nagrania, na którym widać, jak wraz asystentem trenera Chorwatów Ognjenem Vukojeviciem, użył zawołania „Sława Ukrajini!” (chwała Ukrainie). Obaj postanowili uczcić w ten sposób zwycięstwo nad Rosjanami na mundialu, co FIFA uznała za działanie prowokacyjne. Do zdarzenia nie doszło jednak przed publicznością, lecz w szatni. Vida pozostał zatem bez kary. Ukarany został natomiast Vukojević – Chorwacki Związek Piłkarski zadecydował, że asystent trenera Zlatko Dalicia wróci do domu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz