Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer przedstawił we wtorek swój długo oczekiwany „generalny plan” działań w kwestii kryzysu migracyjnego. – podaje Deutsche Welle.

Seehofer miał zaprezentować swój plan już miesiąc temu, lecz niektórym jego założeniom sprzeciwiła się Angela Merkel. Szefowej niemieckiego rządu szczególnie nie spodobał się pomysł jednostronnego zawracania niektórych migrantów na niemieckiej granicy. Merkel opowiadała się za znalezieniem rozwiązania tej kwestii na poziomie europejskim. Przez cztery tygodnie Seehofer i Merkel prowadzili spór, który o mało nie zakończył się rozpadem koalicji rządowej.

PRZECZYTAJ: Niemcy: Seehofer (CSU) zostaje – nie będzie dymisji szefa MSW

“Ten plan generalny jest częścią zmiany polityki azylowej, pilnie potrzebnej Niemcom” – powiedział Seehofer we wtorek dziennikarzom.

Według Seehofera na niemiecko-austriackiej granicy zapanuje „nowy reżim”, który zapobiegnie przedostawaniu się do Niemiec osób, które złożyły już wnioski azylowe w innych krajach Unii Europejskiej. Plan zakłada wzmocnienie granic wewnętrznych i powstanie „stref tranzytowych” w pobliżu granicy, gdzie miałyby zapadać decyzje o odsyłaniu migrantów. Wcześniej polityk CSU nazywał te strefy „centrami tranzytowymi”, lecz nazwa ta wzbudziła sprzeciw koalicyjnych CDU i CSU. Seehofer chce także zwalczania przyczyn ucieczek uchodźców z ich krajów pochodzenia.

Jak pisze Deutsche Welle, niemiecki minister spraw wewnętrznych musi jeszcze przekonać Austrię i Włochy do przyjmowania odsyłanych osób. „To będą trudne rozmowy, ale mogą się udać” – uważa Seehofer.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSW Niemiec: Islam nie jest częścią Niemiec, jednak muzułmanie są

Kresy.pl / Deutsche Welle / dpa

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply