Chorwaccy żołnierze dołączyli do Grupy Bojowa Unii Europejskiej 2020-2 w Niemczech. Kompania zmechanizowana wojsk chorwackich rozpoczęło 1 lipca swój sześciomiesięczny dyżur – poinformowało ministerstwo obrony Chorwacji.

Jak poinformowało ministerstwo obrony Chorwacji, kompania zmechanizowana wojsk chorwackich rozpoczęła 1 lipca sześciomiesięczny dyżur w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2020-2 w Nemczech.

Chorwaci będą musieli przez najbliższe pół roku współpracować z żołnierzami z Niemiec, Austrii, Czech, Holandii, Irlandii, Finlandii, Łotwy i Szwecji.

Chorwackie siły grupy bojowej 2020-2 składają się głównie ze zmotoryzowanej kompanii piechoty batalionu „Vukovi” z Brygady Zmechanizowanej Strażników, plutonu inżynierów, oddziału logistycznego, zespołu Żandarmerii Wojskowej i oficerów sztabu przydzielonych do dowództwa grupy bojowej.

Grupy bojowe UE (EUBG) są jednostkami Unii Europejskiej mającymi być gotowymi do szybkiej reakcji, przy czym dwie grupy bojowe zmieniają się w trybie gotowości co sześć miesięcy. W okresie gotowości krajowe kontyngenty wykonują swoje regularne zadania w granicach państwowych, a w przypadku podjęcia decyzji o zaangażowaniu każde uczestniczące państwo członkowskie podejmuje odpowiednie krajowe procedury rozmieszczania wojsk w obszarze operacji.

Proces przygotowania do gotowości obejmuje miesiące testów, w tym okresowe spotkania ekspertów i ćwiczenia w celu zapewnienia przygotowania, a także ustanowienia ram i modeli wspólnego działania państw członkowskich.

Zobacz też: Chorwacja: W wyborach parlamentarnych zwyciężyła Chorwacka Wspólnota Demokratyczna

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Unia Europejska ustanowiła grupy bojowe jako mechanizm szybkiego reagowania kryzysowego, który ma przyczynić się do poprawy zdolności reagowania Unii na niebezpieczeństwo i zarządzania w ramach operacji humanitarnych.

„Działania skoncentrowane na zapobieganiu kryzysom i łagodzeniu kryzysów przyczyniają się do bezpieczeństwa zbiorowego i wymagają zaangażowania wszystkich państw członkowskich proporcjonalnie do ich możliwości. Zaangażowanie w grupy bojowe UE bezpośrednio poprawia interoperacyjność między państwami członkowskimi oraz rozwój dwustronnych partnerstw” – poinformowało w komunikacie chorwackie ministerstwo obrony.

Republika Chorwacji uczestniczyła do tej pory w pięciu unijnych grupach bojowych – w szwedzkiej grupie bojowej UE w pierwszej połowie 2011 roku, w niemieckiej grupie bojowej w 2012 i 2016, We włoskiej grupie bojowej w 2017 roku, oraz w Polsce w drugiej połowie 2019 roku.

Zobacz też: Chorwacja odrzuca oskarżenia o znęcanie się fizyczne nad imigrantami

Kresy.pl/Morh.hr
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz