Chorwacka policja odrzuciła oskarżenia promigranckich organizacji pozarządowych o nadużywanie prawa wobec nielegalnych migrantów na granicy z Bośnią – przekazuje w czwartek portal Voice of Europe. Policjanci zostali oskarżeni o golenie głów imigrantom.

Jak poinformował w czwartek Voice of Europe, chorwacka policja oddaliła oskarżenia organizacji pozarządowych, które zarzucają mundurowym że nadużywają władzy wobec nielegalnych migrantów na granicy z Bośnią. Policjanci mieli golić, a następnie malować sprayem krzyże na głowach uchodźców.

Policha Chorwacji twierdzą, że zmyślone historie są częścią świadomej próby podważenia wysiłków tego kraju na rzecz zabezpieczenia granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Zobacz też: Grecja: Dwa pożary w ośrodku dla migrantów. Lokalne media: „ogień podłożyli imigranci”

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Brytyjska gazeta The Guardian opublikowała we wtorek raport szczegółowo opisujący zarzuty. Pokazali oni szereg zdjęć uzyskanych od promigranckich organizacji pozarządowych i organizacji charytatywnych, które rzekomo przedstawiają migrantów, którzy mieli krzyże na głowach namalowane krzyże.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych twierdzą, że celem krzyży jest oznaczenie migrantów, którzy wielokrotnie podejmowali próby nielegalnego przekroczenia granicy. Miałoby to rzekomo ułatwić ich wykrycie, a także poniżyć migrantów jako środek odstraszający. Większość migrantów zatrzymanych na granicy to muzułmanie.

Zobacz też: Chorwacja przedłuża zamknięcie kraju przynajmniej do czwartego maja

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oskarżenia dotarły do ​​Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zwróciła się do rządu chorwackiego o ich zbadanie.

W oświadczeniu ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji odpowiedziało, że zarzuty są „całkowicie absurdalne” dodając, że są nawet niebezpieczne.

Rozpowszechnianie takich historii podczas Ramadanu zwiększa prawdopodobieństwo obrażenia muzułmańskiej wrażliwości, a tym samym czyni islamskich radykałów bardziej skłonnymi do przeprowadzania ataków w odwecie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W oświadczeniu oskarżono autorów artykułu w The Guardian o ignorancje, wskazując, że rząd Republiki Chorwacji znany jest z doskonałych relacji ze społecznością muzułmańską tego kraju. W ubiegłym roku Chorwacja była gospodarzem konferencji zatytułowanej „Społeczności muzułmańskie w Europie”, w której przedstawiciele chorwackiej społeczności muzułmańskiej przedstawili ją jako model, który można wykorzystać do rozwiązania konfliktów między muzułmanami i chrześcijanami w Europie jako całości.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało również, że przeprowadziło dochodzenie w sprawie zaangażowanych działów i nie znalazło dowodów na potwierdzenie zarzutów The Guardian. Poinformowało, że nie odnotowano żadnych spotkań między chorwackimi oficerami a migrantami w czasie i miejscu, w którym artykuł twierdził, że takie nadużycie miało miejsce.

Zobacz też: Karnawał w Chorwacji: spalono kukłę „homoseksualnej rodziny” [+VIDEO]

Kresy.pl/Voice of Europe

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz