Rządząca dotychczas Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych otrzymując 37,2 proc. głosów. Na drugim miejscu znaleźli się Socjaldemokraci – otrzymali niecałe 25 proc. głosów. Wyniki przedstawiono po przeliczeniu 99,9 proc. głosów.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Chorwacji zwyciężyła Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Partia otrzymała 37,2 proc. głosów – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Drugie miejsce zajęli socjaldemokraci z wynikiem 24,9 proc. głosów. Wyniki zostały zaprezentowane po przeliczeniu 99,9 proc. głosów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Centroprawicowa HDZ uzyskała o 1 pkt. procentowy więcej w porównaniu do wyborów sprzed czterech lat. Otrzyma w chorwackim parlamencie 5 mandatów więcej – 66 na łącznie 151 miejsc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Koalicja Restart, oparta na Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP), otrzymała 24,9 proc. głosów – uzyskała 41 mandatów. W porównaniu z wynikiem z 2016 roku SPD uzyskała 9 punktów procentowych i 13 mandatów mniej. Co warte podkreślenia, przedwyborcze sondaże sugerowały, że opisywana partia może wygrać wybory.

Zobacz także: Chorwacja odrzuca oskarżenia o znęcanie się fizyczne nad imigrantami

Na dalszych miejscach uplasowały się następujące ugrupowania:

  • nacjonalistyczny Ruch Ojczyźniany – 10,9 proc. (16 mandatów),
  • Most Niezależnych List – 7,4 proc. (8 mandatów),
  • Zielono-lewicowa koalicja – 7 proc. (7 mandatów),
  • liberalna partia Pametno – 4 proc. (3 mandaty).

Reformatorzy oraz Chorwacka Partia Ludowa – Liberalni Demokraci (HNS) otrzymują po jednym mandacie parlamentarnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 46,6 proc. Była o 6 pkt. procentowych niższa niż 4 lata temu.

Zdobycie przez HDZ 66 mandatów oznacza, że partia będzie potrzebowała koalicjanta. PAP zwraca uwagę, że głównym kandydatem jest Ruch Ojczyźniany. Lider partii zapowiadał jednak w czasie kampanii, że wejść w koalicję może jedynie pod warunkiem rezygnacji premiera Andreja Plenkovicia.

Jak pisaliśmy, sondaże exit poll sugerowały zwycięstwo HDZ, jednak z niższą liczbą mandatów parlamentarnych – 61.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz