Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało odnowić 1300 grobów Polaków Poległych podczas wojny w 1920 roku, które znajdują się na terenie Białorusi, Litwy i Łotwy – poinformował w środę portal Polskiej Agencji Prasowej, Dzieje.pl.

Jak poinformował w środę portal Dzieje.pl Polskiej Agencji Prasowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało odnowić 1300 nagrobków Polaków poległych na terenie Białorusi, Litwy i Łotwy podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Według PAPu ministerstwo w 2020 roku odnowi kolejnych 17 cmentarzy.

Na Białorusi odnowiono kwatery w miejscowościach Brześć-Adamkowo, Dokszyce, Duniłowicze, Jazno, Głębokie, Kobryń, Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Podświle, Użanka, Wołkołata, Zadoroże.

Zobacz też: Łukaszenko: Straciliśmy młodzież

Na terenie Litwy w miejscowości Mejszagole i Wilnie, a na Łotwie w miejscowościach Józefów, Krasław, Łociki, Peski, Putramiszki, Warnowice, groby przy drodze w okolicy Derwaniszek oraz dwie kwatery w Ławkiesach.

Polscy dyplomaci odwiedzili pierwszego lipca odnowione mogiły Polaków na Białorusi. „Jesteśmy na cmentarzach polskich żołnierzy, ale modlimy się za wszystkie ofiary tej wojny” – mówił podczas objazdu miejsc pamięci zastępca ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski.

„To niezwykle ważne, że nie jesteśmy tu sami, ale razem z przedstawicielami społeczności lokalnej, w tym członkami polskiej mniejszości, władz oraz duchowieństwa. To znak, że pamięć o przeszłości nas łączy, nawet jeśli była ona trudna” – dodał.

Zobacz też: Litwa zakazała transmisji kanału telewizyjnego RT

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W uroczystościach w Podświlu, Zadorożu i Słobódce wzięli udział miejscowi duchowni oraz mieszkańcy. „Te miejsca nie zniknęły z mapy dzięki staraniom zwykłych ludzi, którzy przez dziesięciolecia sprzątali je, przynosili kwiaty, znicze. Teraz po remoncie przetrwają jeszcze dłużej, a ludzie będą jeszcze bardziej zmotywowani, żeby o nie dbać” – mówił ks. Edward, proboszcz parafii w Zadorożu.

Przewodniczący rady wiejskiej w Podświlu Anatol Jeroszewicz przypomniał, że miejscowość powstała po wojnie polsko-bolszewickiej wokół garnizonu jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza, który bronił pobliskiej granicy z ZSRR. Polscy żołnierze wybudowali miejscowy kościół i włożyli duży wkład w rozwój społeczności lokalnej.

fot: gov.pl

fot: gov.pl mogiły Podświlu, Zadorożu i Słobódce

fot: gov.pl mogiły Podświlu, Zadorożu i Słobódce

fot: gov.pl mogiły Podświlu, Zadorożu i Słobódce

Zobacz też: Litewscy strzelcy przynieśli na groby pomordowanych Polaków flagę UPA [+FOTO]

Kresy.pl/Dzieje.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz