Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało odnowić 1300 grobów Polaków Poległych podczas wojny w 1920 roku, które znajdują się na terenie Białorusi, Litwy i Łotwy – poinformował w środę portal Polskiej Agencji Prasowej, Dzieje.pl.
Jak poinformował w środę portal Dzieje.pl Polskiej Agencji Prasowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało odnowić 1300 nagrobków Polaków poległych na terenie Białorusi, Litwy i Łotwy podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Według PAPu ministerstwo w 2020 roku odnowi kolejnych 17 cmentarzy.
Na Białorusi odnowiono kwatery w miejscowościach Brześć-Adamkowo, Dokszyce, Duniłowicze, Jazno, Głębokie, Kobryń, Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Podświle, Użanka, Wołkołata, Zadoroże.
Zobacz też: Łukaszenko: Straciliśmy młodzież
Na terenie Litwy w miejscowości Mejszagole i Wilnie, a na Łotwie w miejscowościach Józefów, Krasław, Łociki, Peski, Putramiszki, Warnowice, groby przy drodze w okolicy Derwaniszek oraz dwie kwatery w Ławkiesach.
Ministerstwo Kultury odnowiło ponad 1,3 tys. grobów polskich bohaterów wojny 1920 r.https://t.co/ZCOHP8pWwA pic.twitter.com/zwhUX74ecc
— Dzieje.pl (@dziejepl) July 8, 2020
Polscy dyplomaci odwiedzili pierwszego lipca odnowione mogiły Polaków na Białorusi. „Jesteśmy na cmentarzach polskich żołnierzy, ale modlimy się za wszystkie ofiary tej wojny” – mówił podczas objazdu miejsc pamięci zastępca ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski.
„To niezwykle ważne, że nie jesteśmy tu sami, ale razem z przedstawicielami społeczności lokalnej, w tym członkami polskiej mniejszości, władz oraz duchowieństwa. To znak, że pamięć o przeszłości nas łączy, nawet jeśli była ona trudna” – dodał.
Zobacz też: Litwa zakazała transmisji kanału telewizyjnego RT
W uroczystościach w Podświlu, Zadorożu i Słobódce wzięli udział miejscowi duchowni oraz mieszkańcy. „Te miejsca nie zniknęły z mapy dzięki staraniom zwykłych ludzi, którzy przez dziesięciolecia sprzątali je, przynosili kwiaty, znicze. Teraz po remoncie przetrwają jeszcze dłużej, a ludzie będą jeszcze bardziej zmotywowani, żeby o nie dbać” – mówił ks. Edward, proboszcz parafii w Zadorożu.
Przewodniczący rady wiejskiej w Podświlu Anatol Jeroszewicz przypomniał, że miejscowość powstała po wojnie polsko-bolszewickiej wokół garnizonu jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza, który bronił pobliskiej granicy z ZSRR. Polscy żołnierze wybudowali miejscowy kościół i włożyli duży wkład w rozwój społeczności lokalnej.
Zobacz też: Litewscy strzelcy przynieśli na groby pomordowanych Polaków flagę UPA [+FOTO]
Kresy.pl/Dzieje.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!