Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nowym wiceministrem został mianowany Sławomir Rogowski. Mężczyzna był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL w latach 1985-1989 r.
Informacja o mianowaniu Sławomira Rogowskiego nowym wiceministrem resort kultury i dziedzictwa narodowego podał w poniedziałek. Mężczyzna wszedł w miejsce polityk Lewicy Joanny Scheruing-Wielgus, która została wybrana europosłem.
Na stronie resortu została podana krótka biografia nowego wiceministra. Poinformowano, że Rogowski jest między innymi doktorem nauk społecznych, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i studiów podyplomowych SGH. Specjalizuje się w problematyce finansowania mediów publicznych, zarządzania jakością w mediach i kulturze oraz filmu jako instrumentu komunikacji społecznej.
W latach 1990-95 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Organizacyjno-Prawnego Komitetu Kinematografii. Był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W latach 1999-2002 pełnił funkcję dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, ZAiKS, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 2010-2016 Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Sławomir Rogowski nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego!
Powołanie wręczyła mu dziś ministra kultury i dziedzictwa narodowego @WroblewskaHann.
Wiceminister Rogowski pełnić będzie funkcję podsekretarza stanu w MKiDN, a dołączył do kierownictwa resortu w miejsce… pic.twitter.com/aki9EdC8WO
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) August 5, 2024
Czytaj: Media: były oficer SB po kursie KGB w radzie nadzorczej spółki zbrojeniowej
Jednakże na stronie ministerstwa nie napisano, że Sławomir Rogowski był w latach 1985-1989 zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o kryptonimie “Libero”. Informację tą ujawnił w 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej. Jak przekazano wówczas, został on zarejestrowany 14 kwietnia 1983 r. przez wydział III departamentu II MSW, kontrwywiad, w kategorii “zabezpieczenie”. Niespełna dwa lata później, 9 listopada 1985 r. przerejestrowano go na tajnego współpracownika ps. “Libero”. “Z prowadzenia sprawy zrezygnowano 14 grudnia 1989 r.” – głosił komunikat IPN. Rogowski w wydanym wówczas oświadczeniu przekonywał, że nie był tajnym, świadomym współpracownikiem służb PRL. Oznajmił, że oświadczenie w tej sprawie składał trzykrotnie.
dorzeczy.pl/gov.pl/Kresy.pl
Może najwyższy czas by IPN zajął się tajnymi i aktualnymi współpracownikami CIA, MI6, Mosadu lub SBU i zaczął od samej góry “polskich” przywódców. To miałoby sens większy od szukania współpracowników SB przed czterdziestoma laty.
Tym powinna się zająć ABW. Paru można wskazać już teraz, bez podejmowania działań operacyjnych bo nawet się nie kryją.
To że jest w KO mnie nie dziwi ,to taka własnie zbieranina różnych “oryginalnych”(eufemizm) ludzi.