Nowy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego był tajnym współpracownikiem SB

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nowym wiceministrem został mianowany Sławomir Rogowski. Mężczyzna był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL w latach 1985-1989 r.

Informacja o mianowaniu Sławomira Rogowskiego nowym wiceministrem resort kultury i dziedzictwa narodowego podał w poniedziałek. Mężczyzna wszedł w miejsce polityk Lewicy Joanny Scheruing-Wielgus, która została wybrana europosłem.

Na stronie resortu została podana krótka biografia nowego wiceministra. Poinformowano, że Rogowski jest między innymi doktorem nauk społecznych, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i studiów podyplomowych SGH. Specjalizuje się w problematyce finansowania mediów publicznych, zarządzania jakością w mediach i kulturze oraz filmu jako instrumentu komunikacji społecznej.

W latach 1990-95 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Organizacyjno-Prawnego Komitetu Kinematografii. Był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W latach 1999-2002 pełnił funkcję dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, ZAiKS, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 2010-2016 Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Czytaj: Media: były oficer SB po kursie KGB w radzie nadzorczej spółki zbrojeniowej

Jednakże na stronie ministerstwa nie napisano, że Sławomir Rogowski był w latach 1985-1989 zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o kryptonimie “Libero”. Informację tą ujawnił w 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej. Jak przekazano wówczas, został on zarejestrowany 14 kwietnia 1983 r. przez wydział III departamentu II MSW, kontrwywiad, w kategorii “zabezpieczenie”. Niespełna dwa lata później, 9 listopada 1985 r. przerejestrowano go na tajnego współpracownika ps. “Libero”. “Z prowadzenia sprawy zrezygnowano 14 grudnia 1989 r.” – głosił komunikat IPN. Rogowski w wydanym wówczas oświadczeniu przekonywał, że nie był tajnym, świadomym współpracownikiem służb PRL. Oznajmił, że oświadczenie w tej sprawie składał trzykrotnie.

dorzeczy.pl/gov.pl/Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Może najwyższy czas by IPN zajął się tajnymi i aktualnymi współpracownikami CIA, MI6, Mosadu lub SBU i zaczął od samej góry “polskich” przywódców. To miałoby sens większy od szukania współpracowników SB przed czterdziestoma laty.