W Warszawie odbyły się w poniedziałek uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. „Patrzymy z dumą na polską historię, patrzymy z dumą na to wielkie zwycięstwo” – podkreślał prezydent.

Jak wskazywał, przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę – „to była właśnie tamta wojna sprzed 102 lat. – Tylko wojnę z Polską przegrała Rosja Sowiecka w czasie całej swojej historii. Na szczęście nie za długiej” – mówił.

Zobacz też: Wojsko wraca do Ostródy. Nowa brygada dla 16. Dywizji Zmechanizowanej

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Andrzej Duda podkreślał, że minęły 102 lata od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z tych niewielu, które przesądziły o losach świata. Zaznaczył, że niedoceniana przez sowieckich komunistów – przez Rosjan – polska armia okazała się barierą nie do pokonania.

„Wiemy doskonale, z kart historii i dokumentów archiwalnych, że w tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu – zdecydowana większość – nie wierzyła w to, że Polska, Warszawa jest się w stanie obronić. Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa – można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu – tymczasem okazało się, że Polacy mają serca lwów, że umieją stanąć do walki, zmobilizować się i przełamując wszelkie bariery – strach, często braki w wyszkoleniu i uzbrojeniu i swoim męstwem i determinacją odwrócić losy” – przekonywał Andrzej Duda.

„Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto. W ten dzień nie tylko wspominany tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla Ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia” – akcentował Prezydent.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz