W wyniku długich i burzliwych negocjacji pomiędzy koalicyjnymi partiami CDU i CSU uzgodniono, że szef MSW i lider CSU Horst Seehofer pozostanie w rządzie. W zamian partia Angeli Merkel zgodziła się na utworzenie specjalnych ośrodków tranzytowych dla migrantów.

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer, lider bawarskiej partii CSU zagroził w niedzielę złożeniem dymisji z powodu różnicy zdań z kanclerz Angelą Merkel w kwestiach polityki migracyjnej. W pewnym momencie wydawało się, że jego dymisja wisi na włosku. Zapowiadano wówczas, że w poniedziałek odbędą się rozmowy „ostatniej szansy”, w trakcie których Merkel zamierza ratować koalicję i przekonać Seehofera do pozostania w rządzie. Komentatorzy nie wykluczali, że brak porozumienia i odejście szefa CSU może doprowadzić do  rozpadu działającej od kilkudziesięciu lat koalicji CDU-CSU.

Po wielogodzinnych, „burzliwych rozmowach” zadecydowano jednak, że Horst Seehofer pozostaje na stanowisku. – Znaleźliśmy kompromis z CDU, pozostaję na stanowisku szefa MSW – powiedział polityk. Poinformował też, że na granicy z Austrią powstaną „centra tranzytowe”, w których podejmowane będą szybkie decyzje ws. azylu dla uchodźców, co miało być formą ustępstwa ze strony niemieckiej kanclerz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Seehofer opowiada się za zaostrzeniem polityki azylowej i zawracania migrantów z niemieckiej granicy, którzy złożyli wniosek o azyl w innym kraju, lub nie posiadają dokumentów. Przed niedawno zakończonym szczytem UE domagał się od Merkel przyjęcia konkretnych decyzji w kwestiach migracyjnych na poziomie europejskim. Wcześniej Merkel opowiadała się za przyjmowaniem uchodźców na masową skalę, a także „zaprosiła” migrantów do Europy mówiąc, że dla każdego znajdzie się miejsce. Była też pomysłodawczynią przymusowych relokacji uchodźców do innych unijnych państw.

Przeczytaj: Szef MSW Niemiec: Islam nie jest częścią Niemiec, jednak muzułmanie są

CSU, siostrzana partia CDU Angeli Merkel, działa jedynie w Bawarii, gdzie od lat jest politycznym liderem. Nie wystawia tam jednak własnych list w wyborach do parlamentu, a obie partiew razie wygranej w wyborach współtworzą koalicję.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłotygodniowego szczytu UE w Brukseli po całonocnych rozmowach przywódcy krajów UE uzyskali wstępne porozumienie ws. unijnej polityki migracyjnej. Zgodzono się, że nowe ośrodki dla przybywających do Europy imigrantów powinny być „dobrowolnie” tworzone w tych właśnie krajach. W ośrodkach tych zapadałyby decyzje, czy przybyli do Europy są uchodźcami, czy też nielegalnymi imigrantami, którzy powinni zostać odesłani do swoich krajów. Migranci uznani za uchodźców byliby z takich ośrodków relokowani „dobrowolnie” do innych krajów Unii Europejskiej.

dw.com / dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz